Demirtaş: Erdoğan’ı destekleme kararı alsak sabah tahliye edilir, öğle yemeğini Saray’da yerim

Cezaevinde bulunan HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: "Bugün Erdoğan'ı destekleme kararı alsak sabah erkenden tahliye edilirim ve Cumhurbaşkanlığı helikopteriyle Saray’a götürülürüm, öğlen yemeğini de orada yerim."

KRONOS 30 Ocak 2023 GÜNDEM

Selahattin Demirtaş (FOTOĞRAF: ADEM ALTAN / AFP)

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, cumhurbaşkanlığı seçimi, HDP’nin aday çıkarması, altılı masa, HDP’nin “açık müzakere” önerisi gibi konularda dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

T24’ten Cansu Çamlıbel’in sorularını yanıtlayan Demirtaş, HDP’nin aday göstereceği kişi için, “HDP sözü geçen isimler dahil birçok ismi değerlendiriyor, henüz netleşmiş bir isim yok. Önemli olan benim gönlümden hangi ismin geçtiğinden çok, kimin bu sorumluluğu layıkıyla üstlenebileceğidir. Bu görevi her yönüyle yerine getirebilecek bir arkadaşımız olduktan sonra benim için sorun yoktur. Kaldı ki karar verici olan ben değilim, halktır ve halkın sahipleneceği her aday benim de adayımdır” ifadelerini kullandı.

‘HDP, OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ DAVRANIYOR’

HDP’nin ortak adya konusunda diyaloğa açık olduğunu kaydeden Demirtaş, “Siyasette müzakere haktır, meşrudur. Bu anlamda evet, HDP kendi adayını çıkararak iddiasını ortaya koyuyor ve müzakereci bir yaklaşımla siyasi diyaloğa açık olmayı benimsiyor. HDP, olması gerektiği gibi davranıyor. Bunda bir tuhaflık yok. Başka türlüsü tuhaf olurdu. Daha ortak aday olacak mı, olursa hangi ilkeleri savunacak, kim olacak, ne vaat edecek, güven verecek mi sorularının cevabı yokken HDP durduk yere ‘Biz Millet İttifakı’nın adayını destekleyeceğiz’ diyebilir miydi? Süreç siyasetin doğası içinde, olması gerektiği gibi ilerliyor” dedi.

‘ERDOĞAN, HDP İLE KAMERALAR ÖNÜNDE GÖRÜŞMEYİ ÖNERİRSE KİMSE ŞAŞIRMASIN’

Demirtaş, “HDP’yle müzakerelerin açık yapılması” önerisini ise şöyle açtı: “Müzakerenin açık ve şeffaf olması HDP’nin ön koşuludur. HDP her parti kadar meşrudur, yasaldır. Ne diye kapalı kapılar ardında konuşulsun ki? Unutulmasın ki, kameralar önünde PKK ile Kandil’de, devlet heyetinin gözlemciliğinde Öcalan ile görüşüldü bu ülkede.

HDP gibi demokratik siyasetin TBMM’deki bir temsilcisi ile görüşmeye cesaret edemeyenler, Türkiye’nin yüz yıllık sorunlarını çözmeyi garanti edemezler. Bu saçma sapan fobinin aşılması lazım artık. Size uç bir değerlendirme gibi gelebilir ama önümüzdeki aylarda Erdoğan, HDP ile kameralar önünde görüşmeyi önerirse kimse şaşırmasın.”

‘GÜVEN VEREN UZLAŞMA OLURSA HER ADAY OLABİLİR’

Mansur Yavaş’ın adaylığının “HDP’nin kırmızı çizgisi” olup-olmadığı sorulan Demirtaş, “İlkeler, sistem, kurumsal denge ve denetleme gibi temel konularda uzlaşma sağlandıktan sonra ismin ne olacağı ikinci plana düşer. Güven veren bir uzlaşma olursa her isim aday olabilir ve kesinlikle de kazanır” yanıtını verdi.

‘ERDOĞAN’I DESTEKLEME KARARI ALSAK, SABAH TAHLİYE EDİLİRİM’

Demirtaş, cezaevinden bir günde çıkmanın formülünü ise şöyle anlattı:

“Bugün Erdoğan’ı destekleme kararı alsak sabah erkenden tahliye edilirim ve Cumhurbaşkanlığı helikopteriyle Saray’a götürülürüm, öğlen yemeğini de orada yerim herhalde. Ama ben buraya kendim olarak girdim ve de öyle çıkacağım. İlk yemeğimi de evimde yiyeceğim, küçük kızıma sözüm var.”

‘KAYBEDERSE TIPIŞ TIPIŞ GİDER’

Erdoğan’ın “seçimi kaybederse gitmeyeceği” şeklindeki yorumları değerlendiren Demirtaş, “Erdoğan seçimle geldi, seçimle gider. Başka seçenekleri tartışmak bile yanlıştır. Seçimi kaybederse gider, hem de tıpış tıpış gider” ifadesini kullandı.

‘BATI’DA ERDOĞAN’A KARŞIYMIŞ GİBİ YAPIP ALTTAN ALTA DESTEK VERENLER VAR’

Batı dünyasının Erdoğan konusunda iki yüzlü davrandığını söyleyen Selahattin Demirtaş, şöyle devam etti: “Batı dünyası en çok diktatörleri sever çünkü diktatörlerle anlaşmak, uzlaşmak, ülkelerinin tüm çıkarlarını satın almak onlar için çok kolaydır. Batı dünyası diktatörleri devirmeyi bırakın, iktidarlarını korumalarını ister ve bunun için ürettikleri politikalarını ustaca, kurnazca hayata geçirirler. Hatta Erdoğan’a karşıymış gibi davranıp alttan alta güç, destek verenler vardır.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com