Özgür Demirtaş “Helal olsun” dedi, Akbank çakıldı

Sosyal medyada en fazla takip edilen isimlerden biri olan Prof. Dr. Özgür Demirtaş bu defa patronu Sabancı'nın bankasına dair tartışmayı alevlendirdi.

KRONOS 01 Şubat 2023 EKONOMİ

Prof. Dr. Özgür Demirtaş

Bankaların 2022 yılında yüzde 400’e varan oranlarda kâr rekoru kırması bile Borsa İstanbul’da (BİST) kan kaybını durdurmaya yetmedi.

BİST 100 bugün Türkiye saati ile 14.20 itibarıyla yüzde 2,11 değer kaybederken, Sabancı Holding’in amiral gemisi Akbank’ta değer kaybı manidar bulundu.

Yüzde 4’e yakın gerileyen Akbank’ın (AKBNK) hisse fiyatı 16,77 Türk Lirası (TL) seviyesine indi. Akbank 2 Şubat’ta Türkiye saati ile 13,15’te 15,54 TL’ye geriledi.

ÖZGÜR DEMİRTAŞ’TAN AKBANK’A “HELAL OLSUN”

Kronos ekonomi yazarı Turhan Bozkurt’un “Akbank’ın 2022 yılı net kârı 60 milyar TL. #akbnk #bist100 #borsa ” tweetini iktibas eden Prof. Dr. Özgür Demirtaş, “PER-FOR-MANS 💪👏🧿 Türkiye’nin güçlü bankası Akbank üst yönetimine ve tüm çalışanlara HELAL olsun…” diyerek Akbank yönetimini tebrik etmişti.

Demirtaş’ın takipçileri Akbank methiyesine cevap verirken, bir kullanıcı, “Otomatik ödeme talimatı olan telefon faturamı iki kez yansıtmışlar ekstreye. 2 aydır ödemiyorlar geri. @Akbank ben de ‘helal olsun’ diyorum.”  ifadelerini kullandı.

DÜŞÜK FAİZ OLMASAYDI NE OLURDU?

Başka bir kullanıcı Merkez Bankası’nın “politika faizi” diye bilinen haftalık repo faizini yüzde 14’ten yüzde 9’a indirdiğine işaret ederek, “Yanlış. AKP bankaları zengin etti.” yorumunda bulundu.


 

Atıl Kızıl ise, şu değerlendirmeyi paylaştı: “Ne güzel memleket değil mi? Sistem sayesinde 3,1 milyar dolar kar. Kimin üstünden nasıl kazanıldı? Sistem (düşük faiz) böyle olmasaydı ne olurdu? Neyse sırayla bu işler. Bir vatandaş olarak, gözümde aracı olan bir kurum (bankalar için genel ifade ediyorum) için inanılmaz bir kâr.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com