Demirtaş’ın mesajı bu kez AKP için ‘bağra taş basma’ çağrısı mı?

Gazeteci Murat Sabuncu: "Demirtaş'ın 'bu işin birinci muhatabı Sayın Erdoğan’dır' deyişi DEM’in başta İstanbul oylarını yükseltir. Demirtaş’ın mesajı bu kez muhatabı farklı ikinci 'bağra taş basma' çağrısı olarak okunabilir mi? Benim yanıtım evet. Sonuçları nasıl olur? Yaşayıp göreceğiz..."

KRONOS 18 Mart 2024 GÜNDEM

HDP’nin cezaevinde olan eski eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın Diyarbakır’daki Barış Konferansı’na yolladığı mesajdaki “Kürt sorununun çözümünde muhatap Sayın Erdoğan’dır” ifadesi tartışmalara neden oldu. Gazeteci Murat Sabuncu, Demirtaş’ın daha önce 2019 yılında “Bağrınıza taş basın, yaşadıklarınızı unutmayın ama faşizme karşı oy verin” sözlerini hatırlattı ve yeni mesajının bu kez AKP lehine ikinci bir “bağra taş basma” çağrısı olduğunu belirtti.

T24 yazarı Murat Sabuncu, Demirtaş’ın mesajındaki “Elbette Kürt sorununun çözümü, resmi olarak bir masa etrafında konuşulacaksa -ki bizce gecikilmeden konuşulmalıdır- masada Türkiye Cumhuriyeti devletini temsilen Hükümet olmak zorundadır. Hükümet de bugün itibarıyla Sayın Erdoğan şahsında temsil edildiğine göre, bu işin birinci muhatabı Sayın Erdoğan’dır. Yine geçmiş deneyimlerden bilinen, kabul gören ve devletin de resmi hafızasında meşruiyeti kayıt altına alınmış Sayın Öcalan bir başka muhataptır” ifadelerine dikkat çekti.

Metnin bu kısmında bir nüans olduğunu belirten Sabuncu, bunu şöyle aktardı: “Masada Türkiye Cumhuriyeti devletini temsilen Hükümet olmalıdır hükümet de bugün itibariyle Sayın Erdoğan’ın şahsında temsil edildiğine göre bu işin birinci muhatabı Sayın Erdoğan’dır.”

DEMİRTAŞ’IN ‘RÖVANŞİST DEĞİLİZ’ VURGUSU

Sabuncu şöyle devam etti:

“Ama ana nokta değişmiyor. Anlaşılan o ki uzun süre demokratik Kürt siyaseti tarafından siyaset yapış şekli nedeniyle muhatap alınmayan, kaybetmesi için uğraşılan Erdoğan ile “barış” merkezli bir diyalog arayışı var. Tabii kopuş durup dururken olmadı. Yaşanan acılara ve yıllardır özgürlüklerinden yoksun olanlara bakıldığında nedenler ortada. Demirtaş bu konuda da “rövanşist” olmadıklarını belirtiyor:

‘Bizler de Kürt siyasetçiler olarak, karşı karşıya olduğumuz tüm adaletsizliklere rağmen; rövanşist, intikamcı duygulara teslim olmak yerine, halkımızın hak ettiği onurlu barış uğruna her türlü desteği sunmaya hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.’

Şimdi Demirtaş’ın çözüm için masaya bir an önce oturulması çağrısı ve ‘masada Türkiye Cumhuriyeti devletini temsilen hükümet olmalıdır hükümet de bugün itibariyle Sayın Erdoğan’ın şahsında temsil edildiğine göre bu işin birinci muhatabı Sayın Erdoğan’dır’ deyişi DEM’in başta İstanbul oylarını yükseltir. Demirtaş’ın mesajı bu kez muhatabı farklı ikinci “bağra taş basma” çağrısı olarak okunabilir mi? Benim yanıtım evet. Sonuçları nasıl olur? Yaşayıp göreceğiz…”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com