Demokrasi Yürüyüşü başladı: Engelleniyoruz ama asla durmayacağız

HDP'nin, Edirne ve Hakkari'den Ankara'ya başlattığı 'Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü' Hakkari kolu bir araya geldi. Hakkari, yürüyüş öncesi abluka altına alındı. HDP heyeti yürüyüşe izin verilmeyince araçlarla Van'a hareket etti.

KRONOS 15 Haziran 2020 GÜNDEM

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce, ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, HDP’nin MYK ve PM üyeleri, milletvekilleri ve partililer sabah saatlerinde parti binasında toplandı.

HAKKARİ VE HDP İL BİNASI ABLUKAYA ALINDI

Yürüyüş öncesi sabah saatlerinden itibaren kentin tamamı polis ablukası altına alındı. Kentin her yanına zırhlı araçlar konumlandırılırken resmi kurumların önünde özel harekat polisleri ve keskin nişancıların yer aldığı görüldü. Yürüyüş öncesi HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın açıklama yapacağı partinin il binası da abluka altına alındı. Binaya giden sokaklara kalkanlarla barikat kuran polis, milletvekilleri ve yurttaşların il binasına giriş çıkışlarını engelledi.

‘ENGELLENİYORUZ AMA ASLA DURMAYACAĞIZ’ 

Hakkari’den Ankara’ya başlayacak ‘Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü’ öncesi kent abluka altına alındı. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın parti binasına gelerek, yapacağı açıklamayla yürüyüş başlaması bekleniyor. Milletvekillerinin barikatların önünde sloganlarla bekleyişi sürüyor.

HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç Artı TV muhabiri Sibel Hürtaş’a yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin ‘Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü’ne izin vermemesi üzerine açıklamanın parti binası önünde yapılacağını söyledi:

“Yürüyüşümüze engel oldular, izin vermediler. Bu nedenle partimizin önünde açıklama yapmak zorunda kaldık. Hedefimiz barışçı bir eylem yapmaktı maalesef valilik izin vermedi. Engelleniyoruz ama asla durmayacağız. Barış ve demokrasi talebimizi söylemeye devam edeceğiz.”

‘BİR TOPLUMU ÇÜRÜTECEK EN ÖNEMLİ ŞEY ADALETİ YOK ETMEKTİR’ 

HDP Hakkari İl binası önünde bir araya gelen HDP’llere seslenen HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, yaptığı konuşmada, “Yürüyüşümüz bir adalet yürüyüşüdür. Bir toplumu çürütebilecek en önemli şey adaleti yok etmektir. İşte biz adalet için yürüyoruz. Haksız hukuksuz bir şekilde milletvekillikleri düşürülen, Musa Farsioğulları için, Leyla Güven için Eniz Berberoğlu için yürüyoruz” dedi:

‘HER DARBECİNİN İLK İŞİ HALKIN İRADESİNİ GASP ETMEKTİR’ 

“Darbe nedir? Darbecilik nedir? Darbecilik halkın iradesini gasp etmektir. Halkı zulüm altında tutmaktır darbecilik. Darbe sadece tankla topla yapılmaz. Darbe yargıyı kullanarak, iktidarın imkanlarını kullanarak da yapılır. Her darbecinin ilk işi halkın iradesini gasp etmektir. 12 Eylül’de generaller de bunu yaptılar, 27 Mayıs’taki askerler de bunu yaptılar. Şimdi bu iktidar da aynı yöntemleri kullanıyor. Bunun da adı siyasi darbedir. Darbecilerin en çok korktuğu şey özgürlüktür. Önce halkın iradesini gasp ederler, hemen onunla birlikte özgürlükleri gasp ederler.

Bizim yürüme hakkımız mevcut anayasadan kaynaklanıyor. Halkımızın sağlığı bizim için çok değerlidir. Tabi ki sağlık şartlarını biz bu iktidardan önce ve çok daha iyi düşünürüz. Eğer gerçekten pandemi bu iktidar için önemli olsaydı, en baştan halkın sağlığını koruyacak düzenlemeleri düşünürdü.

‘PANDEMİYİ BAHANE EDİYORLAR’

Şimdi bizim demokratik haklarımızı kullanmamız söz konusu olduğunda pandemiyi bahane ediyorlar. Eğer anayasanın tanıdığı hakkı uygulatmıyorsa bir iktidar, bu da darbeci bir anlayıştır. Hukuk tanımamak darbeciliktir, anayasayı tanımamak darbeciliktir. HDP, demokratik siyasette her şart altında varolmayı kafasına koymuştur, ruhuna yerleştirmiştir.

Bir toplumu çürütebilecek en önemli şey adaleti yok etmektir. İşte biz adalet için yürüyoruz. Haksız hukuksuz bir şekilde milletvekillikleri düşürülen, Musa Farsioğulları için, Leyla Güven için Eniz Berberoğlu için yürüyoruz.

Haksız, hukuksuz yere rehin olarak tutulan önceki Eş Genel Başkanlarımız Figen Yüksekdağ için yürüyoruz, Selahattin Demirtaş için yürüyoruz, sizin çocuğunuz Abdullah Zeydan için yürüyoruz. Gültan KIşanak için yürüyoruz, hapiste tutulan bütün gazeteciler, bütün aydınlar için yürüyoruz, Osman Kavala için yürüyoruz. Biz bu ülkenin tümüne adalet getirmek için yürüyoruz. Biz bir de Kürt sorununun demokratik çözümü için yürüyoruz.”

HDP HEYETİ VAN’A HAREKET ETTİ

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın konuşmasının ardından polis, bu kez de halkın toplandığı alandan dışarı çıkmasına izin verilmedi. Virüs salgını gerekçesiyle halkın mesafeli dağılmasına izin verildi.

‘Darbelere karşı demokrasi yürüyüşü’nü gerçekleştiren HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve HDP heyeti, araçlarıyla Van’a hareket etmek için il binasının önünden ayrıldı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com