Fatih Terim Fonu’nda şifre saklama hesabı

Arda Turan, WhatsApp görüşmesinde Erzan’a ne demişti?: “Seçilciğim, Fatih Hoca bu işte kârda mı?” Erzan da “Evet, kârda.” cevabını vermişti. Terim’in sadece bu beyan sebebiyle dava dosyasında olması icap etmez miydi? Fatih Terim niye iddianamede yok? Birileri Terim'i koruyor mu? Başka birileri Denizbank’ın diğer idarecilerini “müşteki” locasında koruma kalkanı altında mı muhafaza ediyor?

TURHAN BOZKURT 25 Kasım 2023 HABER ANALİZ

İsmini baştan koyalım. Denizbank’ın eski Florya Şube Müdiresi Seçil Erzan’ın “Fatih Terim Fonu” ismi altında para topladığını sağır sultan duydu. Skandal ötesi vakayı “Titan Zinciri” ya da “Ponzi” vadisine çekme gayretleri beyhude.

Zira ilk tespitlere göre 10 milyonlarca dolar tutarında para banka şubesinde toplanmış.

Yüksek kazanç vadederek, toplanan paralara dair banka, Malî Suçları Araştırma Kurulu’na (MASAK) “Şüpheli işlem” beyannamesi vermekle mükellef. Ayrıca banka şube müdürünün attığı her adım bankayı da bağlar.

EXCEL TABLOLARI BANKA YÖNETİCİLERİ HAZIRLADI

Denizbank’ın Fatih Terim Fonu’nun göbeğinde olduğunu polisin Erzan’ın Çorlu’daki evinde arama esnasında bulduğu excel tablolar, banka dekontları, EFT kayıtları, sanık ve müşteki beyanları birebir ispat ediyor.

Borçluların ve alacaklarının yer aldığı tablolar uzayda mı hazırlandı?

Erzan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda verdiği ifadede fona dair en kıymetli delil niteliğindeki tablolara dair çok çarpıcı bilgiler verdi: “Tabloları ben yapmadım. Şöyle ki ben kimden ne kadar para aldıysam bunu kâğıtlara not almıştım. 9 Nisan Cumartesi günü yukarıda isimlerini saydığım şahıslar beni alıp bankaya götürdüklerinde beni not kâğıtlarımı da aldıklarını yine yukarıda söylemiştim. Bu kağıtları alıp sonrasında bu tablo Sermin Tekin, Ali Murat Dizdar, Cenk İzgi (Teftiş Kurulu Bölüm Müdürü), Tanju Kaya (İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı) isimli şahıslar oluşturmuştur. Sonrasında da bana verdiler. Bende bunları alıp evime götürmüştüm.”

Demek ki neymiş! Skandal patlak verince Teftiş Kurulu Üyesi İzgi’den Genel Müdür Yardımcısı Kaya’ya kadar Denizbank’ın en yetkili zevat fonu kılıfına uydurmaya çalışmış.

Erzan’ın bu ifadesi ve excel tablolara rağmen Denizbank’ın soruşturmaya dâhil edilmemesi ancak ve ancak “gizli bir elin” müdahalesi ile izah edilebilir.

Her ne kadar Fatih Terim, savcılığa verdiği ifadede Erzan’a para vermediğini beyan etse de Erzan duruşmada, Fatih Terim’den 300 bin dolar aldığını ve kat be kat ödediğini belirtti. Savcı “Size ilk gelen kimdi?” diye sordu. Seçil Erzan “Yazılı olarak vereceğim.” cevabını verdi.

“İNSANLAR APTAL DEĞİL, O ŞAHIS FATİH TERİM”

Bu esnada İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı araya girip “İnsanlar aptal değil, kim olduğunu herkes anladı. Fatih Terim mi o kişi?” diye sordu. Mahkeme başkanının yönelttiği suale Seçil Erzan’ın “Evet Fatih Terim. Ona herkes güveniyordu.” cevabı zabıtlara geçti.

BDDK RAPORUNA GÖRE ARDA TURAN VE BELÖZOĞLU ALACAKLI!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) raporunda Arda Turan ve Emre Belözoğlu’nun Denizbank Genel Müdürlüğü’ne 8 Nisan 2023 tarihinde Fatih Terim ile birlikte giderek Erzan’dan şikâyetçi oldukları belirtiliyor.

Turan ve Belözoğlu’nun Erzan’a verdikleri paralar ayrıntıları ile raporda yer alırken müfettişler tarafından Terim’in ise herhangi bir para ödemediği ifadesi yine aynı raporda dikkati çekti. Hukuken alacağı olmayan bir kişinin raporda “alacaklı” diye belirtilmesi başka bir muamma.

TERİM’İN SAKLAMA HESABI KÖRDÜĞÜMÜ ÇÖZEBİLİR

“Saklama hesabı” da arada kaynayıp gitmesin. Bankalar bazı özel müşterilerinin hesaplarının banka çalışanları tarafından görülmesine mani olmak maksadıyla “saklama hesabı” açar.

Saklama hesabını sadece şube müdürü ve hesap sahibi (Online) görebilir. Erzan’ın yetkili olduğu Terim hesabına dair bilgiyi Terim’in ifadesinde geçen Rüya Hanım’a “3 milyon dolar bilgisinin” Erzan tarafından verildiği gün gibi aşikâr.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz’ın Denizbank’ta bir kaynağa atfen aktardığı şu bilgi de kritik: “Denizbank’a göre Terim’in bankadan hesap dökümü istediği gün Seçil Erzan, Rüya hanımı arıyor. ‘Saklamada 3 milyon dolar diye ekle’ diyor. Bu ifadeyle bankanın müşterilerine özel saklama hesabını kastediyor. Talimat üzerine excel tablosuna 3 milyon doları ekliyor. Terim’in banka hesaplarında görülmeyen 3 milyon dolar Fatih Terim Fonu’na gitmiş olabilir.”

FATİH TERİM’İN 3 MİLYON DOLARI NE OLDU?

Terim, 6 Nisan 2023’te ‘hesabında ne olup bittiğini öğrenmek’ için bankada görevli Rüya isimli kadın çalışanla mesajlaştığını belirtmişti.

Terim: “Rüya hanımın gönderdiği excel tabloda üç kalem gözükmekteydi. Birincisinde 219.300 dolar, 47.400 TL ve saklama o/n 3.000.000 dolar şeklinde bilgiler vardı. Seçil Erzan olayını duyunca bankaya sinirlendim ve bütün paramın eşim Fulya Terim’in hesabına aktarılmasını istedim. Gönderilen kalemlerden 219.300 dolar ve 47.400 TL’nin geldiğini tespit ettim fakat 3 milyon dolar halen gönderilmedi.”


 

Terim hem “Param yok!” diyor hem de Denizbank’ın 3 milyon doları aradan geçen 5 aya rağmen ödemediğini belirtiyor.

Terim’in iddiasına göre alacağı 3 milyon dolar. Ancak fon ile alakası yok! Erzan’ın beyanlarına kalırsa Terim’den 300 bin dolar almış. Erzan’ın elinden çıkan belgede ise Terim’den 700 bin dolar aldığı yazıyor. Aynı tabloda 800 bin dolar ödendiği de belirtiliyor.

Dava safahatında sanık ve şahit ifadeleri ile Denizbank’ın kilit rolü daha berrak hâle gelecektir. Banka şubesinde milyonlarca dolar havada uçuşuyor ve operasyon müdürünün imzaladığı evraklar var.

ARDA TURAN: FATİH HOCA BU İŞTE KÂRDA MI?

IBAN numaraları, EFT kayıtları ve dolandırıldığı için müşteki olarak savcılığa koşan futbolcuların beyanları gösteriyor ki ortada piyasa şartlarına kıyasla yüksek kazanç vadeden bir fon var. Bu fonu da Denizbank’ın o günkü şube müdürü Seçil Erzan yönetiyor.

Arda Turan, Muslera, Semih Kaya, Emre Belözoğlu ve Aylan Akman gibi futbolcuların müşterek noktası Galatasaray ve Fatih Terimdir. Terim’in ismi ve itibarı sebebiyle fona para yatırdılar.

Arda Turan, WhatsApp görüşmesinde Erzan’a ne demişti?: “Seçilciğim, Fatih Hoca bu işte kârda mı?” Erzan da “Evet, kârda.” cevabını vermişti. Terim’in sadece bu beyan sebebiyle dava dosyasında olması icap etmez miydi?

Fatih Terim niye iddianamede yok? Birileri Fatih Terim’i koruyor mu? Başka birileri Denizbank’ın diğer idarecilerini ve bankanın tüzel kişiliğini “müşteki” locasında koruma kalkanı altında mı muhafaza ediyor?

Bankaya yatırılan her kuruş hem bankayı hem de Hazine’ye kısmî garantör hâline getirir.

SEÇİL ERZAN KONUŞURSA DAVANIN SEYRİ DEĞİŞEBİLİR

Bu yüzden skandalı bankacılık teamüllerinin dışına taşıyıp birkaç günah keçisinin sırtına yıkmaya telaşı dikkatten kaçmıyor.

Seçil Erzan demir parmaklıkların arkasında ve muhasebe için vakti olacak. Kendisinin aslanların önüne atılacağını fark ettiğinde “Ben yanarsam, size de gün yüzü göstermem!” diyebilir.

Erzan bu skandalın kilit ismidir. O mahkemede sansürsüz konuşmaya karar verirse bugüne dek anlatılanların hepsi bir anda hükümsüz kılınabilir.

Seçil Erzan ise 8 Nisan’da bankanın güvenlik görevlilerinin kontrolünde annesinin Çorlu’daki evinde gözetim altında tutuldu.

Fatih Terim, Arda Turan ve Emre Belözoğlu’nun Denizbank’ı ziyareti sonrası 9 Nisan’da Seçil Erzan bankanın güvenlik görevlileri eşliğinde Denizbank Genel Müdürlüğü’ne geldi.


 

Erzan burada Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ve bankanın yöneticileriyle görüştü. Ardından yine güvenlik görevlilerinin eşliğinde Çorlu’daki evine gitti.

Madem banka bu fondan haberdar değil bu neyin nesi! Hakan Ateş hangi selâhiyetle Erzan’ı ev hapsinde tuttu.

Kimden ne kadar para alındığı ve kime ne kadar ödendiği de yine bankanın en yetkili isimleri tarafından hazırlanan tabloda yer aldı.

Tablolara göre, Seçil Erzan, 43 milyon 920 bin dolar para topladı.

ORGANİZE İŞLER, SEÇİL ERZAN’IN SIRTINA MI YIKILACAK?

Erzan’ın şu sözlerini de not edelim: “(Fatih Terim) O dönem kulüpten ayrıldı. Bir şekilde her istediğinde para ödedim. İstediği para bana verdiği paradan çok fazla olmaya başladı ve ben orada ‘hayır’ diyemedim. İlk bana verdiği 300 bin dolardı. İstediği zaman 50-100 bin gibi ona geri gönderiyordum. Ben bu arada ipotek verdim araba sattım bir şekilde devam ettirdim.”

Fernando Muslera, Emre Çolak, Emre Belözoğlu ve Arda Turan haricinde herkes parasını fazlası ile tahsil etmiş.

Erzan’ın ifadesi el Ayhan Akman’a teslim ettiği paradan çok daha fazla para ödenmiş.

Bu fon ilk ortaya çıktığında Fatih Terim Fonu değil miydi? Seçil Erzan ile avukatını evlendirmeye çalışan Fatih Terim’den başkası mıydı?

Semih Kaya’nın Seçil Erzan’ı darp etmesi bile başlı başına “örgütlü suçlar” dâhilinde değil mi?

Operasyonda organize suçlar şubesinin imzası olduğu hâlde iddianamede niye sadece Seçil Erzan var?

HAZİNE VE MALİYE BAKANI ŞİMŞEK NİYE SESSİZ?

“Kara para aklama, vergi kaçırma ve çıkar maksatlı suç örgütü kurmak” gibi ağır suçların kokusunu almak isteyen aldı. Yeter ki savcılık azim ve kararlılıkla bunları da nazar-ı dikkate alarak soruşturmayı genişletsin.

Seçil Erzan sansürsüz konuşmaya karar verirse, dönen para tutarı telaffuz edilen 44 milyon dolar ile sınırlı kalmayabilir.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Organize suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan’a Halkbank’tan 700 milyon TL ve Vakıfbank’tan 600 milyon TL olmak üzere toplam 1,3 milar TL kredinin nasıl tahsis edildiği?” sorusuna cevap veremedi ki Fatih Terim Fonu’na dair bir beyanda bulunsun.

Ahval-i umumî bu kadar vahim iken Türkiye gri listeden nasıl çıkacak? Rusya’nın finans devi Sberbank’tan devraldıkları Denizbank’ta olup bitenlere esas patron ne diyecek?

Birleşik Arap Emirlikleri’nden Emirates NBD, Denizbank’ı 2,3 milyar dolar mukabilinde 2018 yılında devralmıştı.

Bu dosyada her an her şey olabilir.

—————————————

İletişim için:

https://www.youtube.com/turhanbozkurt

Twitter: @turhanbozkurTV

https://www.facebook.com/TurhanBozkurt/

e-posta: [email protected]

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com