Deutschebank: Dolar 9,50 TL olacak

Elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 12 zam gelmesi üzerine Türkiye ekonomisine dair beklentiler değişmeye başladı. Almanya'nın en büyük bankalarından biri olan Deutschebank daha önce 9,00 TL olarak ilan ettiği yıl sonu dolar tahminini 9,50 TL'ye çıkardı.

KRONOS 02 Temmuz 2021 EKONOMİ

Türk Lirası, şubat ayından bu yana dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimi oldu.

Deutschebank, Türkiye yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 15’ten yüzde 16’ya çıkardı. Revizyona gerekçe olarak elektrik ve doğalgaz zamları gösterildi. Elektrik fiyatlarına yüzde 15, doğalgaz fiyatlarına ise yüzde 12 zam gerçekleştirilmişti. Sanayi tesislerinin tükettiği doğalgazın fiyatı ise yüzde 20 artmıştı.

Deutschebank tarafından yayımlanan araştırma raporunda, doğalgazın enflasyon sepetindeki ağırlığının yüzde 1,69 ve elektriğin yüzde 2,71 olduğunu belirtilirken, söz konusu zamların enflasyona doğrudan etkisinin 61 baz puan olacağını belirtildi.


 

Haziran ayı enflasyon verisiyle beraber temmuz başında yapılan zamların etkisinin daha iyi anlaşılabileceğini vurgulayan Deutschebank, Haziran ayında enflasyonun hızlı bir şekilde artarak yüzde 18’in üzerine çıkmasını beklediklerini belirtti.

MUNZAM KARŞILIK KARARI İÇİN “ALIŞILMADIK TEDBİRLER” DEDİ

Dolar/TL için yıl sonu tahminini de 9,00 TL’den 9,50 TL’ye yükselten Deutschebank, Merkez Bankası’nın (TCMB) döviz ve altın mevduatında munzam (zorunlu) karşılıkları 200 baz puan artırmasını “alışılmadık para politikası önlemlerine geri dönüldü” diye yorumladı.

İkinci çeyrekte Türkiye ekonomisinin yüzde 22 civarında büyümesini bekleyen Deutschebank, hızlanan aşılama çalışmaları ve haziranda açıklanan yüksek frekanslı verilerle beraber Türkiye için 2021 büyüme tahmininin yüzde 5,5’ten yüzde 6,9’a yükseltti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com