Devlet Arşivleri, ‘Amed diye bir yer yoktur’ diyen Bahçeli’yi yalanlıyor

Devlet Arşivleri'nin Osmanlı Arşivi kayıtları, Bursaspor-Amedspor maçına değinirken "Amed diye bir yer yoktur" diyen Devlet Bahçeli'yi yalanlıyor. Arşivde binlerce "Amed" ve "Amid" yazılı belge bulunuyor.

KRONOS 07 Mart 2023 GÜNDEM

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “Bize göre Amed diye bir yer yoktur” sözü tartışmaya neden oldu. Diyarbakır’ın eski ismi olan “Amed” için yok diyen Devlet Bahçeli’nin, Osmanlı arşiv belgelerinden çıkan sonuçlara ne diyeceği merak konusu oldu. Zira halihazırda Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bulunan Devlet Arşivleri Başkanlığı Osmanlı Arşivleri’nin dijital sayfalarında 3 bine yakın sadece “Amed” sonucu çıkıyor.

Devlet Bahçeli’nin “Amed diye bir yer yoktur” sözü yanıt veren araştırmacı-yazar Nimettulah Atal, sosyal medya hesabından Devlet Arşivleri’nin dijital kayıtlarındaki “Amed” aramasının sonuçlarını paylaştı. Atal çıkan sonucu, “Cumhurbaşkanlı Devlet Arşivlerinde yer alan Osmanlı belgelerinde ‘Amed’ ile ilgili 2922 adet belge bulunmaktadır. Osmanlı’yı ‘devlet’ olarak görüyorlarsa tabi…” notuyla takipçileriyle paylaştı.

Tarihçi Atal, bir takipçisinin sorduğu soru üzerine arşivde “Amid” siminin de sıklıkla kullanıldığını, ancak “Amed” kullanımının daha yaygın olduğunu da ekledi.

DEVLET BAHÇELİ “AMED” İÇİN NE DEMİŞTİ? 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Bursaspor-Amedspor maçında yaşananlara ilikin değerlendirmelerinde takımın ismini “Diyarbakırspor” olarak telaffuz ederek, ““Bursaspor- Diyarbakırspor maçında yaşanan taşkınlıkların sporun ahlak ve doğasına aykırı olduğu hepimizin malumudur. Bizce Amed diye bir yer yoktur, Amedspor diye bir kulüpten de bahsedilemeyecektir. Bursaspor taraftarlarını buradan selamlıyorum, milli duruşlarından dolayı tebrik ediyorum. Ancak Bursa’da küçük bir azınlık olan terör yandaşlarının stadyumu tahrik etmesi, çıkan olayların Kürt kökenli kardeşlerimle ilişkilendirilmesi cinayettir. Bursalı kardeşlerimle Diyarbakırlı kardeşlerim birdir, kardeştir” ifadelerini kullanmıştı.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com