DHA muhabiri Rojda Altıntaş istifa etti: Eylem Tok haberi sansürlenmişti

Eylem Tok’un ölümlü trafik kazasına neden olan oğlu ile ilgili haberinin sansüre uğradığını açıklayan DHA muhabiri Rojda Altıntaş istifa etti.

KRONOS 10 Mayıs 2024 GÜNDEM

Oğlunun karıştığı ölümlü kaza sonrası ABD’ye kaçan yazar Eylem Tok ve oğluyla ilgili haberinde sansüre uğradığını açıklayan muhabir Rojda Altıntaş, Demirören Haber Ajansı’ndan (DHA) istifa etti.

Altıntaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Demirören Haber Ajansı ile olan ilişkim sona ermiştir. İstifa ettim. Artık mesleğimi daha doğru ve etik bir şekilde sürdürebileceğim yeni yollar arayacağım” ifadelerini kullandı.

Altıntaş, X hesabından yaptığı paylaşımda, şu açıklamaları yaptı:

“Demirören Haber Ajansı ile olan ilişkim sona ermiştir. İstifa ettim. 27 yaşında bir genç kadın muhabir olarak, yaşadığım bu sürecin ne kadar zor olduğunu anlatmak benim için gerçekten güç. Bu süreçte bana destek olan ve güvenen herkese içtenlikle teşekkür ederim. Artık mesleğimi daha doğru ve etik bir şekilde sürdürebileceğim yeni yollar arayacağım.”


NE OLMUŞTU?
İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde bir kişinin öldüğü, dört kişinin yaralandığı trafik kazasının faili 17 yaşındaki Timur Cihantimur ve annesi Eylem Tok yurt dışına kaçmıştı.

Cihantimur’un kullandığı arabada Demirören ailesinin 17 yaşındaki oğulları Emre Cemal Demirören’in de bulunduğu iddia edilmişti.

‘Kevîn’ isimli bir anonim Twitter hesabı, Demirören ailesinin iki ay önceki haberi yazan DHA muhabiri Altıntaş’a müdahale ettiğine dair belgeler yayınlamıştı.

Altıntaş, ise X hesabından söz konusu belgeleri paylaşanın kendisi olduğunu açıklamıştı.

Paylaşımlara göre Emre Cemal Demirören, Cihantimur’un kullandığı arabada bulunuyordu.

Paylaşımlara göre olaydan 15 saat sonra Altıntaş, baba Bülent Cihantimur’ün yardımcısını arayıp haber konusunda ‘bilgilendirmek’ istedi. Ancak bu telefon görüşmesinden sonra Revna Demirören’in şoförü İlker Demirören tarafından haberin yayınlanmaması için peş peşe arandı.

Tweetlerde Revna Demirören ve Rojda Altıntaş’ın şoförün telefonundan görüntülü olarak konuştukları belirtilerek haberin sansürlü yayınlandığı yazıldı.

DHA İŞ BAŞI YAPMAYA DAVET ETMİŞTİ
Olayın gündeme gelmesinin ardından DHA tarafından yapılan açıklamada olay doğrulandı. Açıklamada, ”patronajı tarafından baskıya maruz kaldım” diyen Altıntaş iş başı yapmaya davet edildi.

DHA Genel Müdürü Celal Korkut tarafından yapılan açıklamada, kazanın kamuoyunda etki oluşturmasının en önemli sebeplerinden biri Demirören Medya’nın konunun üzerine kararlılıkla gitmesi olduğu öne sürülerek “Meslektaşım Rojda Altıntaş’ın kayda aldığı telefon görüşmelerinde tam olarak ne yaşadığını ve eğer varsa baskıyı benimle açıkça paylaşmasını beklerdim” denildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com