Diliniz şişerse ambulansı arayın, Çin aşısının yan etkileri neler?

Türkiye’de koronavirüs aşısı yapılan kişi sayısı 2 milyon 604 bin 207 kişiye ulaştı. Aşılanan vatandaşlar içinde hastalananlar oldu. Çin aşısının yan etkileri neler?

KRONOS 06 Şubat 2021 GÜNDEM

Türkiye aşı tablosuna göre en fazla aşılama batı illerinde.

Çin aşısının yan etkileri neler? Türkiye’de koronavirüs aşısı yapılan kişi sayısı 2 milyon 604 bin 207 kişiye ulaştı. Aşılanan vatandaşlar içinde hastalananlar oldu. Samsun’da ise 78 yaşındaki Semiha T. Covid-19 aşısı olduğu gün hayatını kaybetti.

AŞI OLANLARA UYARI

Sağlık Bakanlığı aşılama ekipleri, Çin CoronaVac aşısı yapılan vatandaşlara önemli uyarılar yapıyor. Aşı olan vatandaşlara Covid -19 aşısının hafif yan etkileri bulunduğuna dair bilgilendirme yapılıyor. Uzmanlar, “Aşılama sonrasında görülen yan etkiler sıklıkla hafiftir.” diyor.

HAFİF YAN ETKİLER

Sağlık Bakanlığı da Çin aşısının yan etkilerini şöyle sıraladı: “Yorgunluk, baş ağrısı, ateş, titreme, kas/eklem ağrısı, kusma, ishal, aşı uygulanan bölgede ağrı, kızarıklık, şişlik gibi hafif yan etkilerdir. Ancak nadir de olsa alerjik reaksiyonların olabileceği göz ardı edilmeden aşı uygulamasından sonra bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması ve hekime yakın zamanda aşı olunduğu bilgisinin iletilmesi unutulmamalıdır”


 

DİL VE DUDAĞINIZ ŞİŞERSE AMBULANSI ARAYIN

Aşı vurulan yaşlı vatandaşlara yapılan genel uyarı ise ağır yan etkilere karşı tedbirli olmaya yönelik. Aşı olan vatandaşlarda dil ve dudak şişmesi, geçmeyen ishal yaşanması halinde ambulansın aranması gerekiyor. Ekipler gelip vatandaşları alıp hastanelerin Covid-19 servislerine  yatırıyor.

Sağlık Bakanlığı, şimdiye kadar Çin aşısı olduktan sonra hastaneye kaldırılan vatandaş sayısını açıklamadı.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com