Dilovası’nda tehlikeli girişim: Kaymakamlık önünde toplanıp ‘Suriyelileri istemiyoruz’ diyecekler

İYİ Partili Lütfü Türkkan, Kocaeli'in Dilovası ilçesinde bu akşam halkın kaymakamlık binası önünde toplanıp 'Suriyelilerin gönderilmesini isteyeceğini' duyurdu. Türkkan'ın mesajı böyle bir girişimin "tehlikeli sonuçlar doğurabileceği" endişesiyle tepki çekti.

KRONOS 03 Temmuz 2023 GÜNDEM

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, sosyal medya hesabından Kocaeli Dilovası’nda ‘Suriyelilerin bir evi bastığı’ iddiası üzerine başlayan hadiselerle ilgili paylaşımda bulundu. Türkkan, bu akşam Dilovası’nda insanların toplanıp kaymakamlığa gideceğini söyledi.

Türkkan, “Kentim Kocaeli Dilovası’nda Suriyelilerin bir evi basması üzerine başlayan hadiseler bu gece halkın sokağa çıkması ile devam etti” vurgusu yaparak paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Kentim Kocaeli Dilovası’nda Suriyelilerin bir evi basması üzerine başlayan hadiseler bu gece halkın sokağa çıkması ile devam etti. Vatandaşlar şimdi dağılıyor. Yarın akşam Kaymakamlık önünde toplanıp, Suriyeliler’in Dilovası’nı terk etmesini isteyecekler.”

Türkkan’ın paylaştığı görüntülerde özellikle gençlerden oluşan büyük bir kalabalığın slogan atarak caddede ilerlediği görülüyor. Grup mülteciler aleyhine slogan atıyor.

TEPKİ ÇEKTİ: BÜYÜK SORUMSUZLUK

Lütfü Türkkan’ın paylaşımı insan hakları savunucularından tepki çekti. Birçok sosyal medya kullanıcısı ‘olayların büyüyebileceği’ endişesiyle Türkkan’ın paylaşımının gerginliğe davetiye çıkardığını savundu.

DEVA Partisi kurucularından, Mazlumder’in eski başkanı Ahmet Faruk Unsal, Türkkan’ın “tepki örgütlediğini” savunarak, kararı “büyük sorumsuzluk” olarak niteledi. Ünsal, “Utanç verici, insanlık dışı, kafatasçı faşist bir tepki örgütlemeye çalışan Türkkan’ın teşebbüsü umarım güdük kalır. Bu tür tepkilerin, önü alınmaz toplumsal patlamalara neden olabileceğini görememek büyük bir sorumsuzluk” ifadelerini kullandı.

GERGERLİOĞLU: KAYMAKAMLIK SÜKUNETİ SAĞLAMALI 

Yeşil Sol Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da Dilovası’nda yaşanan gerginliklikle ilgili kaymakamlığı göreve çağırdı. Ağrılı ve Suriyeli iki aile arasında başlayan gerginliğin büyütülmemesi gerektiğini kaydeden Gergerlioğlu, “Dilovası halkımızı sükunete, itidale davet ediyorum. Ağrılı ve Suriyeli aileler arası gerginlik sonucu gelişen nahoş olaylar büyümemeli. Yargıya intikal etmiş bir olay için gerginliği artıran hareketlerden kaçınalım” dedi. Gergerlioğlu, Dilovası Kaymakamlığı’nın sükuneti sağlaması gerektiğini söyledi. 

VALİLİK: HİÇBİR VATANDAŞIMIZIN EVİNE SALDIRI GERÇEKLEŞMEDİ

Konuya ilişkin açıklama yapan Kocaeli Valiliği ise sosyal medyadaki iddiaları yalanlayarak, hiçbir eve saldırı olmadığını kaydetti.

Kocaeli Valiliği’nden yapılan açıklamada ise “02.07.2023 günü Dilovası ilçemizde bir hayvanın (köpek) öldürülmesi olayına sebebiyet verdiklerini düşündükleri kişiye yönelik bir gurup vatandaşımızla aralarında yaşanan tartışma ve sonrasında meydana gelen olaylara güvenlik birimlerimizce süratle müdahale edilmiştir” denildi.

Gözaltına alınan kişilerden yabancı olan 10 kişinin sınır dışı edilmek üzere Kocaeli İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildiği aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Evcil hayvanın (köpek) ölüm sebebinin tespit edilmesi için de numuneler alınmak suretiyle gerekli incelemeler yapılmaktadır.

Bazı sosyal medya mecralarında yayınlanan görüntülerde yabancı uyruklu şahısların vatandaşlarımıza ait evlere saldırdığı şeklinde görüntülerin paylaşıldığı ancak bu görüntülerdeki kişilerin yabancı uyruklu şahıslar olmadığı köpeği ölen şahıs ve yakınları olduğu tespit edilmiştir. Hiçbir vatandaşımızın evine saldırı gerçekleştirilmemiştir. Gerçeğe aykırı ve provakatif amaçlı yayınlanan haber ve görüntülere itibar edilmemesi gerektiği hususu kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com