Dışişleri temkinli: İsrail ve Filistin’de yaşanan şiddeti endişeyle karşılıyoruz

Hamas'ın sabah saatlerinde İsrail'e saldırmasıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi: "İsrail ve Filistin’de yaşanan şiddet ve gerilimi derin bir endişeyle karşılıyoruz. Elimizden gelen katkıyı sağlamaya daima hazırız."

KRONOS 07 Ekim 2023 GÜNDEM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’e karşı ‘Aksa Tufanı’ adıyla operasyon başlattı. İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi’nden silahlı bir grubun sızmasının ardından “savaş durumu alarmı” ilan etti. Konuya ilişkin açıklama İsrail Başbakanı Netanyahu “Düşmanımız daha önce hiç görmediği bir bedel ödeyecek” dedi.

Bu olayları takiben Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hamas’ın saldırısıyla ilgili tarafları itidale çağırdı. Erdoğan, partisinin 4. Olağanüstü Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Bu sabah İsrail’de meydana gelen hadiseler ışığında tüm tarafları itidalle hareket etmeye, gerilimi daha da tırmandıracak fevri adımlardan uzak durmaya çağırıyoruz” dedi.

Akşama doğru ise Dışişleri Bakanlığı’ndan “İsrail-Filistin Bağlamında Yaşanan Son Gelişmeler Hakkında” açıklama geldi.

“SİVİL CAN KAYIPLARINI ŞİDDETLE KINIYORUZ”
Bakanlığın sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bugün (7 Ekim) İsrail ve Filistin’de yaşanan şiddet ve gerilimi derin bir endişeyle karşılıyoruz.

Bölgede sükunetin bir an önce yeniden tesis edilmesine büyük önem veriyor, sivil can kayıplarını şiddetle kınıyoruz. Şiddet eylemlerinin ve buna bağlı tırmanmaların kimseye bir fayda sağlamayacağını vurguluyor, tarafları itidalle hareket etmeye ve fevri adımlardan uzak durmaya çağırıyoruz.


Sözkonusu gelişmelerin daha fazla tırmanmadan ve daha geniş bir alana yayılmadan kontrol altına alınabilmesini teminen, Türkiye olarak elimizden gelen katkıyı sağlamaya daima hazırız. Bu doğrultuda, ilgili taraflarla temaslarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz.

Bu üzücü gelişmeler, iki devletli çözüm vizyonunun önemini bir kez daha göstermektedir. Tarafları, güç kullanmaktan vazgeçerek, bu vizyon doğrultusunda, daha fazla gecikmeksizin kalıcı çözüm için çalışmaya davet ediyoruz.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com