Dışişleri’nden Osman Kavala’ya ödül verilmesine tepki: Kabul edilemez

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi tarafından 2023 Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü, 6 yıldır cezaevinde tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’ya layık görüldü. Dışişleri Bakanlığı, karara tepki gösterdi: "Václav Havel İnsan Hakları Ödülü’nün, ülkemizde hakkında yargı tarafından hükmedilen kesinleşmiş mahkumiyet kararı bulunan bir kişiye verilmiş olması kabul edilemez."

KRONOS 09 Ekim 2023 GÜNDEM

Gezi Parkı davasında müebbet hapis cezasına mahkum edilen ve 6 yıldır cezaevinde tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’ya, 2023 Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü verildi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) daraltılmış üç kişilik aday listesi içinden Kavala’nın bu yılki ödüle layık görüldüğünü duyurdu.

AKPM Genel Kurulu’nda düzenlenen törene Osman Kavala adına eşi Ayşe Buğra Kavala katıldı. Ayşe Buğra Kavala, ödül töreninde eşi tarafından kaleme alınmış bir mektubu okudu.

Osman Kavala, mektubunda, “AİHM tarafından hakkımda verilmiş, derhal serbest bırakılmama hükmeden kararlara rağmen, AİHM’in otoritesini kuvvetlendirici ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin manevi ve nesnel gücünü sağlamlaştırıcı yeni olanaklara ve mekanizmalara ihtiyaç var” dedi.

Bu gelişme üzerine Dışişleri Bakanlığı, sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Söz konusu açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“ÖDÜL, MAHKUMİYET KARARI BULUNAN BİR KİŞİYE VERİLEMEZ”
“Václav Havel İnsan Hakları Ödülü’nün, ülkemizde hakkında yargı tarafından hükmedilen kesinleşmiş mahkumiyet kararı bulunan bir kişiye verilmiş olması kabul edilemez.

Bu ödülün, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkelerinin rehberliğinde faaliyet göstermesi gereken Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) çatısı altında verilmesi, Avrupa Konseyi’nin insan hakları idealine yönelik müktesebatının ve bu ideal uğruna uzun yıllardır sarfedilen müşterek çabanın hiçe sayılması anlamına gelmektedir.

Ödülün, hakkında kesinleşmiş mahkumiyet kararı bulunan bir kişiye verilmesi hukukun siyasileştirilmesine yönelik girişimlerin bir uzantısıdır.


Ortak değerlerin korunmasına hizmet etmesi beklenen uluslararası kuruluşlar, bu tür siyasi gündem yaratma arayışlarına alet edilmemelidir.

Yargı kararına saygısızlık oluşturan bu tasarrufla, AKPM’nin itibar ve inandırıcılığı ciddi şekilde zedelenmiştir.”

Öte yandan eski hakem Sabahattin Ladikli’nin oğlu ve CHP danışmanı Sebati Ladikli, Dışişleri’nin bu tepkisine yanıt vermekte gecikmedi. Ladikli, şu sözlerle itiraz etti:

“Gazze bombalamırken Dışişlerinin derdi, Osman Kavala’ya verilen ödülü eleştirmek… Nihayetinde dış politikada her seçiş, bir vazgeçiştir.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com