Diyarbakır: Çıplak arama yapmayı reddeden gardiyana soruşturma açıldı

'Diyarbakır'da bir infaz koruma memuru ismini vermekten çekindi, bana ne dediği biliyor musunuz? 'Ben burada arama bölümünde sorumluyum. Cezaevi yönetimi bana diyor ki: 'Çıplak arama yap.' Ben de insanların onuruna saygı duymak istiyorum ve yapmadım. Şimdi hakkımda soruşturma var.'

KRONOS 02 Şubat 2024 GÜNDEM

Türkiye’deki birçok cezaevini ziyaret ederek hak ihlallerini tespit eden DEM Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Diyarbakır 2 No.lu Yüksek Güvenlikli Cezaevinde görev yapan bir infaz koruma memuru hakkında, görüşe gelen mahpus yakınlarına çıplak arama yapmadığı için soruşturma açıldığını söyledi.

Kendisine sadece mahpuslardan şikayet gelmediğini vurgulayan Gergerlioğlu, “Ben adil bir insanım, orada infaz koruma memurlarını da dinledim. Müdürlerle de konuştum. Benimle konuşmaktan kaçmayan savcılarla da görüştüm. Mesela Diyarbakır’da bir infaz koruma memuru ismini vermekten çekindi, bana ne dediği biliyor musunuz? ‘Ben burada arama bölümünde sorumluyum. Geçen görüşçülere standart arama yapıyorum. Cezaevi yönetimi bana diyor ki: ‘Çıplak arama yap; daha titiz, daha ince bir arama yap.’ Ben de insanların onuruna saygı duymak istiyorum ve yapmadım. Yapmayınca da cezalandırıldım, hakkımda soruşturma var.’ diyor.” dedi.

Durumu Adalet Bakanlığa şikayet etmesi için Gergerlioğlu’ndan ricacı olan kadın memur, kendisine baskı yapan yöneticilerin ismini vermekten kaçındı. İnfaz koruma memurlarının da ihlal yapmaya zorlandığını belirten Gergerlioğlu, “Peki, ismini ver, söyleyeceğim dedim. ‘Yok, korkuyorum diyor. Cezaevi yönetimine de söyleme, Bakanlığa söyle diyor. Bakanlık bulur bu kişiyi, bir kadın memur ama bakın, bırakın mahpusu, infaz koruma memuru bile bana idarelerin ihlal davranışlarından bahsediyor. Cezaevi yönetimlerinin ‘İhlal yap.’ demek istediğini söylüyor. Burada üzücü bir durum var, bunu da size söylemiş olayım.” diye konuştu.

Kadın memur, Gergerlioğlu’na, görüşe genç kızların ve çocukların geldiğini, aramalarda onlara kötü davranıldığı, hatta etekleri kaldırılarak arama yapıldığı için çocukların bir daha görüşme gelmediklerini, anne-babaların bu durumda rahatsız olduğunu da aktardı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com