Doğru bilinen yanlışlar vaka sayısını artırabilir

Sağlık Bakanlığı ile Bilim Kurulu, doğru bilinen yanlışlar nedeniyle vaka sayılarında artış bekliyor. Üç yanlış şöyle sıralanıyor: Virüsün hastalık yapma yeteneğinin azaldığı, sıcak havanın bulaşmayı engelleyeceği ve salgının sona yaklaştığı...

KRONOS 09 Haziran 2020 GÜNDEM

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun bayramdan sonraki haftalarda günlük vakaların 500 civarında olacağına ilişkin hesabı tutmadı. Halen 800-900 bandında olan günlük vakaların, hesaplamalarda yüzde 40’lık bir sapmaya denk geldiği belirtiliyor. Hükümette yapılan değerlendirmelerde, normalleşmeyle ilgili atılan adımlardan geri gidilmesi yerine kurallara uyulmasının sağlanması yönünde görüş oluştuğu ifade ediliyor.

Verilen bilgilere göre koronavirüsün etkisinin azaldığına dair hiçbir bilimsel makale bulunmuyor. Hürriyet gazetesinin haberine göre vatandaşlar üç konudaki yanlış algı nedeniyle kurallara uymuyor. Bilinenin aksine, “Virüsün hastalık yapma yeteneğinin azalmadığı, sıcak havanın virüsün bulaşmasını engellemediği, salgın bitmediği” vurgusu yapılıyor.

“NORMALLEŞMEDE GERİ ADIM ATILMAYACAK”

Bu nedenle toplum sosyolojisinin yönetilmesi için, kurallara uyulmasının sağlanması, denetimlerin arttırılması ve bu konudaki kampanyaların bilim insanları ve medya yoluyla yoğunlaştırılması planlanıyor.

Uzmanlar, gelecek hafta ortasında günlük vaka rakamlarının 1100 civarına çıkabileceğini dile getiriyorlar. Ancak buna rağmen normalleşme adımlarından geri adım atmadan, kurallara uyulmasının sağlanması gerektiği dile getiriliyor. Yapılan değerlendirmelerde, toplumun yüzde 50’sinin kurallara uyduğu, vaka sayısındaki artışın kurallara uymayan kesimin tutumundan kaynaklandığı belirtiliyor.

COVİD-19 REHBERİNE KAWASAKİ HASTALIĞI EKLENDİ

Sağlık Bakanlığı, Covid-19 Rehberi’ni güncelledi. Rehbere, dünyanın çeşitli bölgelerinde çocuklarda sık görülmeye başlayan ve Covid-19 hastalığı ile ilişkili olduğu düşünülen Kawasaki hastalığı eklendi. Rehberde, ‘önlem yorgunluğu’na ise şöyle dikkat çekildi:

“Virüsle ilgili önlemler uygun zamanda sırayla uygulamaya konuldu. Vaka ve temaslılarının bulunması ve izlenmesi yapılırken toplum düzeyinde önlemler de başlatıldı. Topluma yönelik bir önlemi başlatırken ya da sona erdirirken, tekrar vaka artışına yol açmayacağından emin olunarak, maliyet, sosyal sorunlar ve toplumda ‘önlem yorgunluğu’ gibi faktörler dikkate alınıyor. Toplum katılımının sağlanması için farklı iletişim stratejileri etkili bir şekilde kullanılıyor.”

Rehberde ayrıca hastalığı geçirenlerin işe dönüşüyle ilgili de “Hastaların semptomsuz geçirilen 3 günü takiben en az 14 gün evde izole olmaları sağlanacak. Bu sürenin sonunda test yaptırmadan işe başlanabilecek. İşe başlayan kişinin maskeyle dışarı çıkması ve çalışması sağlanacak” denildi.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com