“Dolar 22 TL’ye sabitlendi” iddiası

Dün dolar 14,75 TL ile tarihteki en yüksek seviyeye tırmanırken, Merkez Bankası'nın Katar ile imzaladığı swap anlaşmasına dair her gün yeni bir iddia ortaya atılıyor.

KRONOS 14 Aralık 2021 EKONOMİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'ye "dostum" diye hitap ediyor.

Dünya Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı ve Yazarı Şeref Oğuz, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ile Katar Merkez Bankası arasında imzalanan swap anlaşmasına dair çarpıcı bir iddiada bulundu. Oğuz, swap anlaşmasında doların 22 TL’ye sabitlendiğini iddia etti.

Katar ile 2018 yılında imzalanan ve 7 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti esnasında güncellenmişti. Anlaşma ile 15 milyar dolarlık swap (döviz-TL takası) işlemlerinin kademeli olarak 25 milyar dolara çıkarılmasında mutabık kalınmıştı.

14 Aralık 2021 Salı günü Türkiye saati ile 12.20’de 1 Amerikan Dolar 14,27 TL’den, euro ise 16,12 TL’den satılıyor.

KUR ARTIŞI HERKESİ ENDİŞELENDİRİYOR

Gazeteci Cüneyt Özdemir’in YouTube kanalında soruları cevaplandıran Oğuz, şunları söyledi: “Katar ile swap anlaşması yaptık. Tabii ki burada bir ölçü baz alacaksınız. Swap anlaşması bitene kadar geçerli olmak üzere Türk Lirası’nı 22 TL’ye sabitlemişler. 5 yıl mı?, 3 yıl mı? O bile belli değil.”

 

“Şüyuu vukuundan beter derler ya, bunun ortaya çıkması piyasalarda çıtayı yukarı çıkardı.” diyen Oğuz, “Herkes ‘yaptığım anlaşmaları, bir kez daha yapabilir miyim?’ demeye başladı. Buna kontratlar dahil, dış ticarette alımlar dahil.” ifadelerini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com