Dolar için yeni zirve tahmini

2022 yılında altın, gümüş, hisse senetleri başta olmak üzere yatırım araçları arasında Amerikan Doları hariç ne varsa mum gibi eridi. 2023'te ne olacak?

KRONOS 21 Kasım 2022 EKONOMİ

Doların Asya para birimlerine karşı güçlenmesiyle ilgili zamana ihtiyaç olduğu, 3 ay ila 6 ay içinde doların seyrinin daha berrak hâle geleceği belirtildi.

Yatırım bankası Goldman Sachs Group analistleri son bilgi notunda, “ABD dolarının zirvesinin zamanlamasını tahmin etmek kolay değil. Ancak önümüzdeki 3-6 aylık dönemde zirve yapacak.” ifadelerini kullandı.

ENDONEZYA RUPİSİ PARLAYACAK

Banka analistlerine göre; ABD Doları inişe geçtiğinde cari hesaplar yön değiştirecek, kaynaklar döviz rezervlerinin artırılması için kullanılacak. Hisse senedi piyasasına girişler Japonya dışındaki Asya para birimlerine dönük talebi belirleyecek.


 

Güney Kore Wonu ve Singapur Doları’nda yükseliş bekleyen analistler, bankanın Asya’daki yüksek getirili piyasalar arasında Endonezya Rupisi’ni gösterdi. Rupiye atıf yaparken, Endonezya’nın gelişmiş dış pozisyonu ve yabancı payının düşük seviyede kaldığı vurgulandı.

Malezya, Hindistan ve Filipinler para birimlerinin düşük performans göstermesinin beklendiği belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası’nın (Fed) politika sıkılaştırması gelecek yıl sona erecek. Faiz artışında sona yaklaşılırken, doların zirve yolculuğunun hangi seviyede biteceğine dair tartışmalar da alevlendi.

ÇİN’DE TAM KAPANMA DÖNEMİ BİTMEDİ

Yatırım bankası Morgan Stanley ise, ABD Doları’nın bu çeyrekte zirve yapması gerektiğine işaret ederek, “Dolar 2023’te düşecek.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Asya’da ise, Çin’in yeniden açılma ihtimali bu ay para birimlerine destek sağlasa da yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarının artmasıyla kazançların bir kısmı geri verildi.

21 Kasım 2022 Pazartesi günü Türkiye saati ile 13.15’te dolar 18,62 TL. Euro dolar paritesi ise, yüzde 1’e yakın değer kaybederek 1,02’ye geriledi.

Doların önde gelen para birimlerine mukabil değerini gösteren Dolar Endeksi (DXY) 107,68’e çıktı.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com