Dolar 7 liranın altına düşer mi?: Vatandaşın döviz bozdurması şart

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, döviz kurlarındaki düşüşün kalıcı olması için vatandaşın dolarını bozdurmasını bekliyor. 236 milyar dolarlık döviz hesaplarında çözülme yaşanmazsa doların 7 liranın altında tutunması zor görünüyor.

KRONOS 09 Şubat 2021 EKONOMİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, döviz kurlarındaki düşüşün kalıcı olması için vatandaşın dolarını bozdurmasını bekliyor. 236 milyar dolarlık döviz hesaplarında çözülme yaşanmazsa doların 7 liranın altında tutunması zor görünüyor.

8,58 LİRADAN 7,05’E DÜŞTÜ

Dolar, 6 Kasım 2020’de 8.58 lira seviyesini gördü. Dolar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası ve Merkez Bankası Başkanlığına Naci Ağbal’ın atanmasıyla gerilemeye başladı. Geçen hafta 7,05 liraya kadar geriledi.

Analistler yıl içinde dolar/TL’nin 7 liranın altına 6.50 lira seviyelerine inebileceği görüşünde.

VATANDAŞ SATMAZSA

Dünya gazetesinin haberine göre İntegral Yatırım Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, “TL, dolar ve Euro karşısında güçlendi. Bu nedenle dolar kuru düşüyor. Dolar kurunda yıl içerisinde 6.50 lira seviyelerine kadar düşüş beklenebilir. Özellikle yabancı girişleri ile düşen kurda, yurtiçi yerleşiklerin satışları da başlaması durumunda aşağı yönlü eğim güçlenebilir.” tespiti yaptı.

MERKEZ DOLAR ALMAYA NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Turşucu, “TCMB’nin ne zaman alıma geçeceğini kestirmek güç. Reel kur endeksini takip edecek ve TL’nin ihracata zarar verecek şekilde değerlenme sınırlarında alım yapmaya başlayacaktır. Ancak seviyeyi belirtmek şimdilik erken.” dedi.

EKSİ 50 MİLYAR DOLAR REZERV VAR

InvestAZ Araştırma Müdürü Yunus Topçu, “Swap ile alınan altın ve döviz rezervlerini dışarıda tuttuğunuz zaman eksi 50 milyar dolara yaklaşan miktarda negatif net döviz rezervi tarihte görülmüş bir olay değil. Durum böyle olunca 2019 Aralık’tan günümüze, 5.80’den 8.57’ye kadar aralıksız devam eden, toplamda 128 milyar dolar döviz satışı yapan Merkez Bankası’nın bu dövizleri hangi seviyeden yerine geri koymayı planladığını günümüz ekonomi ve finans teorilerinin sağladığı perspektifle açıklamamız çok mümkün değil.” dedi.


 

DÖVİZ HESAPLARINDA ÇÖZÜLME YOK

Topçu, “Ancak dikkatle izlenilmesi gereken nokta faizlerin yüksek seyri ve dövizde düşüş devam ediyorken döviz tevdiat hesaplarında henüz büyük bir düşüş eğiliminin başlamamış olması. Burada başlayacak olan bir çözülme TCMB için de başlama vuruşu görevi görebilir.” bilgisi verdi.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com