Dolar 9,5 ayın zirvesinde

Yatırımcılar, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında delta varyantının dünya ekonomisinin kriz öncesine dönme süresini uzatacağına dair endişeler arttıkça güvenli liman aramaya başladı. İlk liman Amerikan Doları oldu. Dolar önde gelen para birimleri karşısında yükseliyor.

KRONOS 21 Ağustos 2021 EKONOMİ

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında vaka sayılarının artması yatırımcılarda risk iştahını azalttı. Özellikle foreks yatırımcılarının güvenli varlık arayışı ile dolar, 93,59 seviyesi ile diğer para birimleri karşısında 9,5 aylık rekorunu tazeledi.

Doların altı büyük para birimine (euro, İngiliz Sterlini, Japon Yeni, İsveç Kronu, Kanada Doları ve İsviçre Frangı) karşı değerini gösteren dolar endeksi (DXY) bu hafta yaklaşık yüzde 1 yükselerek, son iki ayın en büyük haftalık rallisine imza attı. Endeks salgında delta varyantı endişeleriyle 93 üzerindeki yerini sağlamlaştırdıktan sonra dün gün içinde 93,68 seviyesine kadar yükseldi.

EKONOMİK BÜYÜME TAHMİNLERİ AŞAĞI ÇEKİLİYOR

ING para birimi analistleri bir müşteri notunda doların ticaretteki ağırlığına bağlı olarak endeksin yeni zirveleri zorladığını belirterek “Bu Amerikan Hazine tahvillerinde bir düşüş görülen dönemde gerçekleşiyor – tarihsel olarak böyle bir hareket büyümeye ilişkin öngörülerde daha karamsar bir tavrı sergiler.” değerlendirmesinde bulundu.

ING analistlerine göre dolara olan talep önümüzdeki günlerde daha da artacak.

Çarşamba günü açıklanan Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) temmuz toplantısına dair tutanaklar, FOMC üyelerinin bu yılın ilerleyen aylarında varlık alımlarının azaltılmasını beklediklerini göstermişti.


 

Sydney’deki temkinli ve Batı ülkelerine göre çok daha az vakada uzatılan karantinalarla Avustralya Doları, Amerikan Doları karşısında 9,5 ayın en düşük seviyesi olan 0,71 düzeyine kadar geriledi. Tek vaka için iki hafta karantina kararı alan Yeni Zelanda’nın para birimi kiwi de 0,67 dolar ile dokuz ayın en düşüğünde.

Kanada Doları da petrol fiyatlarında talebe ilişkin görünümün bozulmasıyla 1,29 dolara kadar gerileyerek sekiz ayın en düşük seviyesine indi.

Eylül toplantısında faizleri ilk artıran ekonomilerden biri olacak olan Norveç’in kronu da sıkılaşma adımına kesin gözüyle bakılmasına rağmen petrol fiyatları ve küresel büyümeye dair endişelerle iki gündür değer kaybediyor. Dünya’nın haberine göre euro, kron karşısında dün yüzde 0,7 güçlenerek 10,62 seviyesine yükseldi.

EURO/DOLAR PARİTESİ 1,17 SEVİYESİNİN ALTINA İNDİ

Euro/dolar paritesi ise önceki gece 9,5 ayın en düşük seviyesi olan 1,16655’e indikten 1,17 eşiğinde kaldı. Ödemeler şirketi Equals Money’den ekonomist Jeremy Thomson-Cook, “Hisse piyasalarında düşüşler ve emtia fiyatlarında düşüşler tek anlama geliyor: Yatırımcılar daha güvenli bir liman aradığı için daha güçlü bir dolar görüyoruz.”

Güvenli liman olarak görülen Japon Yeni de risk endişeleriyle güçlendi ve dolar/yen yüzde 0,2 düşüşle 127,96’ya geriledi.

Perakende satışları temmuzda sürpriz şekilde düşen İngiltere’nin sterlini ise hem dolar hem de euro karşısında bir ayın en düşük düzeyine geriledi.

Çin’in teknoloji şirketlerine yönelik düzenlemeleri ve delta varyantının büyümelere gölge etmesiyle gelişen piyasa paraları da kötü bir hafta geçirdi. Yuan dolar karşısında 6,51 ile üç haftanın en düşüğüne geriledi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com