Piyasayı devalüasyon korkusu sardı

Anlaşılan haziran ayında “Türkiye, malî otarşide (kendi kendine yetme iddiası) Arjantin'e katılıyor.” diyen Robin Brooks için Mehmet Şimşek ile el sıkışmak dönüm noktası olmuş. Bir anda doların düşeceği kanaati hasıl olmuş. Şaşırmayın! Devalüasyon hazırlığında böyle tuzaklar kurulur!

TURHAN BOZKURT 01 Kasım 2023 HABER ANALİZ

Merkez Bankası (TCMB) faizi yüzde 8,50’den yüzde 35’e yükseltti. Kur korumalı mevduatı (KKM) TL mevduata dönüştürmeleri için bankaların ensesinde boza pişiriliyor.

Yetmedi, TCMB arka kapıdan döviz satarak piyasaya müdahale ediyor. Buna rağmen seçimin akabinde 5 aylık zaman zarfında dolar, 20 TL’den 29 TL’nin eşiğine tırmandı.

Doların nerede duracağı meçhul. Devalüasyonun eli kulağında.

ROBIN BROOKS KUYUYA BİR TAŞ ATTI

Döviz kuru düşmeyince piyasaların 2018 yılından beri hiç yabancısı olmadığı taktiklere müracaat ediliyor: “Güya dolar sert düşecek veya dolar alan yandı!”

Şimdi de Uluslararası Finans Enstitüsü’nden (IIF) Robin Brooks tarafından çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Brooks’a kalırsa, dolar/TL kurunun adil değeri 21 imiş. Aynı Brooks, haziran ayında doların 25 TL’ye çıkması gerektiğini belirtmişti.

Hazirandan ekim sonuna enflasyon en iyimser tahminle yüzde 40 arttı. Enflasyon logaritmik artarken, dolar nasıl gerileyecek? Üstelik dolar endeksi o günden bugüne 101’den 106’ya tırmandı.

Doların euro, sterlin, frank ve yen gibi önde gelen para birimlerine mukabil değer kazandığı bir dönemde TL’ye karşı asgari yüzde 10 değer kazanacağını iddia eden Brooks’un hesabını teyit edecek tek müspet haber yok.

Cari açık 43 milyar dolar, 12 ay içinde ödenmesi icap eden döviz borcu 211 milyar dolar. Swap hariç net rezervler eksi (-)57 milyar dolar.

Türkiye’nin risk primi (CDS) liginde Gabon, Papua Yeni Gine, Kamboçya, Azerbaycan, Arnavutluk ve Bangladeş ile aynı kümede.

Kredi notu yayıtırım yapılabilir ülke liginini 5 basamak altında, çöp” diye nitelendirilen, devasa fonların dönüp bakmadığı bir dip seviyede.

12 EKİM’DE MEHMET ŞİMŞEK İLE GÖRÜŞTÜ

Üstelik Brooks haziran ayında yatırımcıların TL’den çıkıp Türkiye’yi terk ettiklerinin altını çizmişti.

12 Ekim’de Brooks’un baş iktisatçı koltuğunda oturduğu IIF tarafından tertip edilen konferansın konuşmacılarından biri de Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek.


 

Konferansa dair paylaştığı mesajında Şimşek ile Türkiye ekonomisinin gidişatını konuştuklarını, Şimşek’i ağırlamaktan  onur ve mutluluk duyduğunu ifade etmişti.

Anlaşılan haziran ayında “Türkiye, malî otarşide (kendi kendine yetme iddiası) Arjantin’e katılıyor.” diyen Brooks için Şimşek ile el sıkışmak dönüm noktası olmuş. Bir anda doların düşeceği kanaati hasıl olmuş.

Brooks’un “Dolar 7 TL birden düşecek” tahmini de “Seçimden önce dolar 14 TL’ye inecek, seçimin akabinde dolarda ralliyi unutun.” nevinden içi boş diğer tahminlerin yanına arşivin tozlu raflarına çoktan kaldırıldı.

Ayşe teyze her gün çarşıda, pazarda ve hanesinde karşılaştığı enflasyonun yüzde 62 değil, yüzde 150 olduğunu gayet iyi biliyor.

SARSINTININ EN ŞİDDETLİSİ HENÜZ GELMEDİ

Ayşe teyze enflasyon canavarının hortladığı bir dönemde “Dolar 7 TL birden düşecek!” diyenlerin döviz ve altın tasarruflarına göz diktiğini bilecek kadar da gün görmüş biridir.

Değil zikzak çizen Robin Brooks, feriştahı gelse doların TL karşısında gerileyeceğine zerre kadar itimat etmez. Dünyada en kırılgan para birimlerinin başında TL geliyor.

Kontrollü devalüasyonun kimleri, nasıl ihya ettiği ortada. Buna rağmen TCMB kontrolü her an kaybedebilir. Siyasî ve jeosiyasî riskler Riskler Ortadoğu Savaşı ile hiç olmadığı kadar arttı.

Sütten ağzı yananlar TL’yi üfleyerek cebine koyuyor. Zira hükûmetin 31 Mart 2024 Mahallî İdareler Seçimi’nin akabinde okkalı bir devalüasyona hazırlandığı sır değil.

Dolar planı çok sofistike değil. Evvela mudiyi kendi icat ettikleri kur korumalı mevduat (KKM) ile döviz tevdiatından (DTH) cebren ve hile ile TL mevduata geçirecekler.

İlk safha tamamlandığında ölümcül darbe indirilecek. İlk fırsatta TL’yi asgari yüzde 50 devalüe edecekler.

Döviz cenahındaki sarsıntılar öncü şoklar. En şiddetlisi henüz gelmedi.

—————————————

İletişim için:

https://www.youtube.com/turhanbozkurt

Twitter: @turhanbozkurTV

https://www.facebook.com/TurhanBozkurt/

e-posta: [email protected]

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com