Dolarda böyle manipülasyon görülmedi, buz gibi tuzak!

S&P’nin sene sonu dolar/TL kuru tahminini kasten 31,88 olarak göstermesi manipülasyonun ne kadar organize olduğunu gözler önüne serdi. Döviz tasarrufu olanları silkeleyip dümdüz edemediler. Dört koldan algı operasyonu çekiyorlar. S&P’nin kulağına kim üfledi ise, rasyonel yalancı da odur.

TURHAN BOZKURT 07 Mayıs 2024 HABER ANALİZ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 11 aydır “-acak” “-ecek” kipinde sabır telkin ediyor. Evvela, “Enflasyon (TÜFE) 2024 yılı sonunda tek haneye inecek.” dedi.

Şimdi “2026’dan sonra.” diyor. Enflasyonun tek haneye inmeyeceğini Şimşek de gayet iyi biliyor.

Enflasyonun 2024 yılı sonu için üç hanenin altına ihtimali yok.

Her ne kadar Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) indirim marketinden derlediği fiyatlar ve baz etkisi sayesinde yüzde 50’ye doğru düşürüyor gibi yapsa da vatandaş gün aşırı zamların altında inim inim inliyor.

IMF “DOLAR 100 TL OLACAK” DİYOR, ENFLASYONDA TEK HANE HAYAL

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) göre, 2030’da yüzde 19,90’a inecek. Almanya’da yıllık enflasyonun 10 katı bir enflasyona bundan 6 yıl sonra razı olunacak.

“Düştü.” dedikleri enflasyon oranı bile işçiye, emekliye, memura, esnafa ve çiftçiye sefaletten başka bir şık sunmuyor.

O arada 1 Amerikan Doları, 100 Türk Lirası’nı (TL) bulacak.

Enflasyonun düşmek bir tarafa tırmanmaya devam ettiği ortada iken kredi derecelendirme kuruluşa Standard&Poor’s’un (S&P) son raporu buz gibi manipülasyon kokuyor. Güya yıl sonunda dolar 31,88 TL’ye gerileyecekmiş.

Raporu okudum. Kendi raporu bile 45 TL’nin eşiğinde bir dolar tahminini ele veriyor.


 

Zira nominal gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) tahmini hem dolar hem TL olarak raporda yer alıyor. 2024 sonunda GSYİH 45 trilyon TL/1,1 trilyon dolar şeklinde yer verilmişse dolar tahmini satırında nasıl 31,88 TL yazıyor. Ortalama dolar kuru bile 39 TL’yi bulacak. 2025 yılı için dolar tahmini de aynı şekilde hatalı.

Bu S&P gibi bir akreditasyonu kurumu için vahim bir hata mı? Elbette hata.

Maddî hata olduğu aşikâr. Ancak aradan dört gün geçti tek satır izahat veya düzeltme yok. Belli ki raporun dolar kısmı rağbet gördüğünü bilen birileri o kısmı göz göre göre manipüle etmiş.

TCMB SEÇİMDEN EVVEL NİYE 25 MİLYAR DOLAR SATTI?

Şimşek ve ekürisi S&P’nin not artışı haberinin sosu olarak bundan daha cazip bir sos bulamazdı. Dolar düşecek manşetleri birbirini takip ediyor. Merkez Bankası’nın seçimden evvel 25 milyar doları arka kapıdan sattığı dolarları daha düşük kurdan geri alma operasyonuna payanda olanların sokaktaki insanı düşündüğü yok.

Madem enflasyon yüzde 36’ya inecek madem Orta Vadeli Program (OVP) çalışıyor. Faiz yüzde 50’ye çıkarıldığı hâlde seçim arefesinde satılan dolarlar neyin nesi idi!

Hükûmeti seçimden önce dolar şokundan kurtarmak ve doların 35 TL’ye çıkmasına mani olmak maksadıyla niye bu kadar döviz sattığını Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan’a sormaktan aciz tatlı su iktisatçıları kuru düşüyor gibi gösterip konjonktürel olarak toplanan dövizleri başarı diye allayıp pulluyor.

Kanuna aykırı şekilde satışa dün olduğu gibi bugün de devam eden TCMB idaresi bağımsız öyle mi?

Nisanda Gelir Vergisi, mayısta Kurumlar Vergisi ödemeleri var. Peş peşe iki ay vergi ödeyecek şahıslar ve şirketler için kârda oldukları kısım kadar döviz bozdurmak zaten bilinen bir malî davranış şekli.

S&P’nin sene sonu dolar/TL kuru tahminini kasten 31,88 olarak göstermesi manipülasyonun ne kadar organize olduğunu gözler önüne serdi.

Döviz tasarrufu olanları silkeleyip dümdüz edemediler. Dört koldan algı operasyonu çekiyorlar. S&P’nin kulağına kim üfledi ise, rasyonel yalancı da odur.

S&P kredi notunu B’den B+’ya yükseltse de Türkiye’yi hâlâ “çok spekülatif” liginde tutuyor.

Türkiye; Bahama, Tanzanya, Türkmenistan, Ruanda, Ürdün, Senegal, Fiji ve Bahreyn ligine terfi etti. Yatırım yapılabilir ülke notu Everest’in zirvesinde. Türkiye hâlâ sermaye için “çok spekülatif” bir piyasa.

Şimşek’in sayesinde Ruanda ligine terfi ettik. Dolar da düşerse tamamdır! “Rasyonel” kılıfı giydirilmiş yalanlara kanıp doları satan çok pişman olacak. İflasın faturasını vatandaşın elindeki dövizi ve altını ucuza toplayarak kapatmaya çalışıyorlar.

FAİZ LOBİSİ HİÇ BU KADAR İHYA OLMAMIŞTI

OVP demeleri esas maksadın tuzak olduğu hakikatini değiştirmez. Bir yıldır ne enflasyon düştü ne bütçede kara delik küçüldü.

Türkiye’nin 12 ay içinde ödemesi icap eden dış borç tutarı 225 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. Sadece haziran-temmuz-ağustos döneminde 20 milyar dolara yakın dış borç ödemesi var.

Hazine’den bol sıfırlı müşavirlik hizmeti bedeli tahsil eden S&P, HSBC, JPMorgan, Goldman Sachs, CITI, Deutschebank ve diğer yabancılara, “Hani geçen sene dolar 24 TL’yi geçmeyecekti!” diye soran var mı?

Onlar doğru da yazsa hatalı yazsa vardır bir bildiği.


Parayı alırlar, kur düştükçe TL’den çıkıp dövize geçerken de kaymak yerler. Ne de olsa Şimşek sayesinde bankalar yıllık yüzde 50 faiz mukabilinde Hazine’ye borç veriyor.

 

Bütçede geçen yıl 800 milyar TL, bu sene asgari 1,5 trilyon TL faize gidecek. Başka bir ifade ile her 100 liralık vergi gelirinin 18 lirası faize gidiyor. Bütçe asgari 2,8 trilyon TL açık verecek. Vergi üstüne vergi yine de bütçede açık rekoru kırılıyor.

Millî gelirin yüzde 10’u faize giderken hangi yatırım, hangi tasarruf veya hangi düşük enflasyon? İsmi konulmamış kriz orta sınıfı tarumar ediyor. Halkın payına sefalet düştü.

Türkiye bir girdapta debelenip duruyor. Hukuk ve demokrasi mülga ise, ekonominin burnu pislikten kurtulmaz.

Gerisini 10 bin TL ile ay sonunu getirmeye çalışan milyonlarca emekli düşünsün.

—————————————

İletişim için:

https://www.youtube.com/turhanbozkurt

Twitter: @turhanbozkurTV

https://www.facebook.com/TurhanBozkurt/

e-posta: [email protected]

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com