Dolarda yeni rekorlara hazır olun!

Başkanlık seçiminin yapıldığı 24 Haziran 2018’den 23 gün evvel 1 Haziran’da dolar 4,50 TL idi. Dile kolay! 3 yılda yüzde 100 değer kazanan dolar 9 TL’yi aştı. Tasarruflarına enflasyon canavarına yem etmek istemeyen döviz almaya devam edecek. Halk kendi parasına itimat etmenin bedelini fakirlikle ödüyor.

TURHAN BOZKURT 12 Ekim 2021 YAZARLAR

Merkez Bankası kasasında 51 milyar dolarlık döviz açığı, yüksek enflasyon ve yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını Türk Lirası’nı vurdu. TL mum gibi erimeye devam ediyor.

1 Amerikan Doları 11 Ekim 2021 tarihi itibarıyla artık 9 TL. Dolarda rekor bayrağı 12 Ekim Salı günü sabah saatlerinde 9,0398 TL zirvesine dikildi. “Dolar 3 TL’yi geçerse yüzüme tükürün.” diyen Yiğit Bulut ise halen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomi başdanışmanı.

Bugün 9,05 TL eşiği test edilecek. 9,05 TL geçildiğinde kâr satışları ile kur hafif gerilediğinde 8,90 üzerinde nabız tutacak. 8,50 TL altı tarih oldu. Artık dip noktası 8,55 TL değil, 8,74 TL. Dolar karşısındaki performansına bağlı olarak euro bir nebze geriden gelecek.

Euro da her an 10,50 TL’yi geçebilir. İngiliz Sterlini 12,28 TL’ye, İsviçre Frangı ise 9,78 TL’ye yükseldi.

DOLAR 7,80 TL’YE İNECEK DİYEREK TUZAK KURDULAR

TL sadece dolar ve euroya mukabil değer kaybetmiyor. Bulgar Levası 5,34 TL, Gürcistan Larisi 2,89 TL, Papua Yeni Gine Kinası 2,54 TL ve Polonya Zlotisi 2,28 TL ile yeni rekorlar kırdı.

“Dolar 7,80 TL’ye inecek” korosu derin bir sessizliğe gömüldü. Eylül başında dolar daha da düşeceğini belirtenler düşük kurdan döviz toplamak isteyenlerden başkası değildi. Ayşe Teyze elinde avucunda dolar namına ne varsa satacak pusuda bekleyenler de ucuzdan topladıkları dolarları zirveden satacaktı.

Türkiye’de ne vakit döviz kurları yükselse benim “tuzu kurular” dediğim büyük banka ve fonlar hem yükselişte hem de inişte paraya para demiyor. Kur yükselince faizin mecburen artırılacağını bilerek önceden faiz mevzisine geçerler.

Hukuk ve demokraside geriye gidişi bildikleri için faizin de tansiyonu düşürmeyeceğini dünden bellidir. Faiz yüzde 10’dan yüzde 19’a çıksa da dolar kuru 7 TL’nin altına inmeyince de “Bu yetmedi. Daha fazla faiz verin yurt dışında döviz getirelim.” telkinlerini tedavüle sürerler.


 

Hem yeni faiz sloganının tutması hem de elinde altın ve döviz bulunduran herkesi ikna edebilmek için medyadaki bütün irtibatlar seferber edilir.

Böylece herkes faizin artacağı, akabinde döviz kurlarının inişe geçeceği beklentisine girer. Tuzu kurular son faiz indirimi ile ilk defa ters köşede kaldı.

Türkiye ekonomisinin çırpındığı yüksek faiz, yüksek enflasyon ve yüksek faiz sarmalından kurtulmak mümkün mü?

Liyakat, şeffaflık ve hesap verilebilirlik, hukuk ve demokrasi, ifade hürriyeti, mülkiyet hakkı gibi başlıklarda 2002-2010 yılları arasındaki gibi Avrupa Birliği normlarına yaklaşılırsa niye olmasın!

BAŞKANLIK SİSTEMİNDE DOLAR İKİYE KATLANDI

Türkiye 24 Haziran 2018 tarihinden beri Türkiye tipi başkanlık (Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi) ile idare ediliyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Siz bu kardeşinize verin yetkiyi, bakın dolar nasıl düşüyor!” sözlerine itimat edip TL’de kalanların parası tamamen buharlaştı.

Başkanlık seçiminin yapıldığı 24 Haziran 2018’den 23 gün evvel 1 Haziran’da dolar 4,50 TL idi. Dile kolay! 3 yılda yüzde 100 değer kazanan dolar 9 TL’yi aştı.

Covid-19 salgınının altüst ettiği üretim ve tedarik zincirleri bütün dünyada enflasyonu yükseltti. Yüksek enflasyon ve ekonomik durgunluğun nadiren yan yana geldiği “stagflasyon” bütün ekonomileri sarsıyor.

Bu da demek oluyor ki kronik enflasyonu yüzde 12-15 arasına demir atan ve gıdada bile dışa bağımlı hâle gelen Türkiye’de enflasyon yıllarca yüzde 10’un üzerinde kalacak.

Tasarruflarına enflasyon canavarına yem etmek istemeyen fırsatını buldukça döviz almaya devam edecek.

Halk kendi parasına itimat etmenin bedelini fakirlikle ödüyor.

Merkez Bankası’nın (TCMB) 21 Ekim’de politika faizini yüzde 18’de sabit tutması hâlinde dolar 8,63 TL-8,74 TL aralığına çekilse de kalıcı olmaz. 9 TL trenini kaçıranlar geri çekilme esnasında doları havada kapar. Dolayısıyla yeni dengeye göre hareket edecek herkes.

Dolarda en kötüsü ne yazık ki geride kalmadı.

————————-

İletişim için:
[email protected]

Twitter: @turhanbozkurTV

YouTube: https://www.youtube.com/turhanbozkurt

Facebook: https://www.facebook.com/TurhanBozkurt/

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com