Dolar bayram molasından sonra hızlanacak

İki yıllık mühlet dolmasına rağmen Türkiye gri listeden çıkamadı. Şoke eden karar sebebiyle yabancı sermayenin Türkiye defterini kapatabileceği belirtiliyor.

KRONOS 30 Haziran 2023 EKONOMİ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “Gri listeden çıkacağız.” beyanına rağmen Türkiye, Kara Paranın Aklanmasında Uluslararası Mali Eylem Görev Grubu’nun (FATF) gri listesinde kaldı.

Geçen hafta konu hakkında bir açıklama yapan Bakan Şimşek, “Türkiye’nin kara para ve terörün finansmanıyla mücadelesi kararlılıkla devam etmektedir. En kısa sürede bu eksiklikleri de tamamlayarak Türkiye’nin gri listeden çıkarılması sağlanacaktır.” demişti.

TÜRKİYE İÇİN MÜHLET DOLDU, SONUÇ VAHİM

21-23 Haziran 2023 tarihlerinde toplanan FATF, Türkiye’nin taahhütlerini yerine getirmediği için gri listeden çıkamadığını kaydetti.

FATF, Türkiye’nin kara para aklanmasıyla ilgili daha karmaşık soruşturma ve kovuşturmaları üstlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ayrıca Türkiye’nin terörizm davalarında daha fazla mali soruşturma yürütmesi istendi. Birleşmiş Milletler’in belirlediği gruplarla ilgili terörün finansmanı soruşturmalarına ve kovuşturmalarına öncelik verilmesi gerektiğinin altı çizildi.

T24 yazarı Çiğdem Toker, FATF tarafından Türkiye’ye dair gri liste analizinde önemli bir not daha düşüldüğünü vurguladı: “O da Türkiye eylem planında ilerlemeyi sürdürse bile ‘bütün tarihlerin artık sona erdiği’…”

GRİ LİSTE NEDİR?

Gri liste, bir ülkenin uluslararası kredilere sınırlı erişimi olduğu anlamına gelir. Spesifik olarak, “ülkenin belirlenen stratejik eksiklikleri kararlaştırılan zaman dilimleri içinde hızlı bir şekilde çözmeyi taahhüt ettiği ve ekstra kontrollere tabi olduğu” anlamına gelir.


 

Gri listeye dâhil olmak, bir yargı bölgesinin kara para aklamayı ve terörün finansmanını önlemeye yönelik politikalarında tespit edilen “stratejik eksiklikleri” ifade ediyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası gibi kuruluşlar başta olmak üzere büyük bankalar, fonlar ve yatırım danışmanlığı şirketleri gri listeyi dikkate alıyor.

DÖVİZ AÇIĞINI KAPATMAK ARTIK DAHA ZOR

Türkiye’nin gri listede kalması Merkez Bankası’nın (TCMB) “sıcak para” diye bilinen portföy yatırımlarını artırarak, eksi (-) 62,2 milyar dolara gerileyen net döviz rezervlerini toparlama umutlarını suya düşürdü.

Doların Kurban Bayramı tatilinden sonra yeniden tırmanışa geçebileceği ifade ediliyor.

FATF kararı sebebiyle Kurban Bayramı tatilinin akabinde Türkiye’nin risk priminin (CDS/Kredi temerrüt takası) artabileceği belirtiliyor.

22 Haziran’da TCMB’nin politika faizini yüzde 8,50’den yüzde 15’e yükseltmesi beklentileri karşılamazken, CDS 495’ten 516’ya yükselmişti.

HANGİ ÜLKELER GRİ LİSTEDE?

Türkiye’nin 2021 yılı ekim ayında tarihinde dâhil olduğu listede şu ülkeler dikkati çekiyor: Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Kamboçya, Gana, İzlanda, Jamaika, Moğolistan, Myanmar, Pakistan, Nikaragua, Panama, Suriye, Uganda, Yemen, Zimbabve, Ürdün ve Mali.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com