Doların patronu “bekle-gör” dedi

Amerikan Merkez Bankası (Fed), federal fonlama faizinde değişiklik yapmadı. Politika faizi yüzde 0-0,25 aralığında sabit kalacak.

KRONOS 16 Haziran 2021 EKONOMİ

Fed Başkanı Jerome Powell

Amerikan Merkez Bankası (Fed), federal fonlama faizinde değişiklik yapmadı. Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) haziran ayı toplantısının ardından politika faizini değiştirmedi. FOMC üyelerinin tamamı faizin yüzde 0-0,25 aralığında sabit kalmasına onay verdi.

Fed yetkilileri faizi sabit tuttu, ancak 2023’ün sonuna kadar iki artış beklediklerinin sinyalini verdi ve ekonomi toparlanırken yükseliş tarihini öne çekti.

İSTİHDAM GÖSTERGELERİ GÜÇLENDİ

Federal Açık Piyasa Komitesi, iki günlük politika toplantısının ardından yayımladığı bildiride aşılarda kaydedilen ilerlemenin ABD’de yeni tip Koronavirüs (Covid-19) yayılmasını azalttığını belirtti. Komite adına yapılan açıklamada, “Bu ilerleme ve güçlü politika desteği ile ekonomik faaliyet ve istihdam göstergeleri güçlendi.” ifadeleri kullanıldı.


 

Fed aylık 120 milyar dolar civarındaki varlık alımlarına devam edecek. Vanayı kısmak için 2023 yılını işaret eden Fed, doların mevcut seviyelerde kalmasından memnun olduğu mesajını verdi.

Fed kararının etkisiyle Dolar Endeksi’nde (DXY) kısmi bir gerileme görülse de tahvil için beklenen artışın gelmemesinin borsalar için zor günlerin başlangıcı olabileceği belirtiliyor.

Kararın hemen akabinde New York Borsası’nda Dow Jones, Nasdaq ve S&P 500 endeksleri yüzde 1 civarında düştü.

FED BAŞKANI POWELL: ENFLASYON BEKLENENDEN DAHA YÜKSEK OLABİLİR

Fed Başkanı Jerome Powell, “Salgından en fazla etkilenen sektörler zayıf olsa da iyileşme gösterdi. Ekonomik aktivite ve istihdam göstergeleri iyileşti. Hızlı büyümenin çoğu krizden çıkışı yansıtıyor. Ekonomik görünüme dair riskler sürüyor. Enflasyon son aylarda dikkat çekici şekilde arttı. Enflasyondaki artış baz etkilerini kısmen yansıtıyor.” şeklinde konuştu.

Tedarik darboğazının beklenenden daha büyük olduğunu kaydeden Powell, “Enflasyon beklenenden daha yüksek ve kalıcı olabilir. Bir süre için enflasyonun yüzde iki üzerinde seyretmesini bekliyoruz.” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com