Donald Trump azil davasında Senato’da aklandı

ABD eski Başkanı Donald Trump, 6 Ocak’taki Kongre baskınıyla ilgili olarak “isyanı kışkırtma” suçlamasıyla yargılandığı Senato'da aklandı. Trump'ın suçlu bulunması yönünde 57 senatör oy kullanırken, 43 senatör suçlu olmadığı yönünde oy kullandı.

KRONOS 14 Şubat 2021 DÜNYA

ABD eski Başkanı Donald Trump.

ABD eski Başkanı Donald Trump, 6 Ocak’taki Kongre baskınıyla ilgili olarak “isyanı kışkırtma” suçlamasıyla yargılandığı Senato’da 67 oy bulanamadığı için aklandı.

Duruşmanın beşinci gününde kapanış sunumlarının ardından yapılan nihai oylamada, Trump hakkındaki suçlamadan aklandı. Oylamada senatörler, “Azil Gerekçesi: İsyanı Kışkırtma. Donald Trump suçlu mu değil mi?” sorusuna, tek tek isimleri okunarak “suçlu” ya da “suçlu değil” değil şeklinde yanıt verdi.

Oylama neticesinde 57 senatör Trump’ın suçlu bulunması yönünde oy kullanırken, 43 senatör de “suçlu değil” dedi. Trump’ın suçlu bulunması için 100 üyeli Senato’nun üçte ikisinin yani 67 senatörün oyu gerekiyordu.


Bu eşiğe ulaşılamadı ve ABD tarihinde Temsilciler Meclisi’nde hakkında iki kez azil kararı alınan ve görevi bıraktıktan sonra Senato’da yargılanan ilk başkan olan Trump, geçen yılki davanın ardından bu yılki davada da aklanmış oldu. Oylamada Demokrat senatörlerin tamamı Trump’ın suçlu bulunması yönünde oy kullanırken, 7 Cumhuriyetçi senatör de Demokratlar’la aynı çizgide oy kullandı.

 

 

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com