Donald Trump’ın iddiası: Perşembe günü tutuklanacağım

Georgia eyaletinde seçim sonuçlarını müdahale etmek iddiasıyla yargılanan ABD eski başkanı Trump, 24 Ağustos’ta tutuklanacağını ileri sürdü.

KRONOS 22 Ağustos 2023 DÜNYA

ABD eski başkanı Donald Trump, kendi kurduğu “Truth Social” sosyal medya platformundan bir paylaşım yaparak 24 Ağustos Perşembe günü tutuklanacağını iddia etti.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Trump, mesajında, “Perşembe günü Georgia’nın Atlanta kentine gideceğim ve Radikal Solcu Bölge Başsavcısı Fani Willis tarafından tutuklanacağım. Buna inanabiliyor musunuz?” dedi.

Kendisine yönelik cadı avı yürütüldüğünü öne süren Trump, Başsavcı Willis’in bunun için para da topladığını ve yargı sürecinin ABD’nin Demokrat Partili Başkanı Joe Biden ile Adalet Bakanlığı’nın koordinasyonunda yapıldığını ileri sürdü.

200 BİN DOLAR KEFALET BELİRLENDİ 

Öte yandan Trump’ın Georgia eyaletinde 2020 Başkanlık Seçimi sonucuna müdahale etmekle suçlandığı davada kefalet bedeli ve şartları da açıklandı. Davada Trump için kefalet bedeli 200 bin dolar olarak belirlendi. Eski başkan Donald Trump ve 18 diğer sanığın, eyaletin başkenti Atlanta’daki bir mahkemeye teslim olmak için 25 Ağustos Cuma günü öğlene kadar süreleri var. Kefalet dosyasında, Trump’ın tanıkları tehdit etmediği veya korkutmadığı sürece duruşmaya kadar serbest kalabileceği belirtildi.

Trump, aralarında şantaj ve yalan beyanın da olduğu 13 suçlamayı reddediyor. Pazartesi günü yayınlanan mahkeme dosyasında, “Sanık, bu davada sanık veya tanık olarak tanıdığı herhangi bir kişiyi korkutacak veya adaletin işleyişini başka şekilde engelleyecek hiçbir eylemde bulunamaz” denildi.

Kararda, “Yukarıdakiler, sosyal medya paylaşımlarını veya başka bir kişi tarafından sosyal medyada yapılan paylaşımların yeniden paylaşılmasını da içerecek, ancak bunlarla sınırlı olmayacak” ifadesine yer verildi. Trump’ın ayrıca yalnızca avukatların huzurunda diğer sanıklarla iletişim kurabileceği kaydedildi.

‘SADECE 11 BİN 780 BULMANI İSTİYORUM’ 

Donald Trump, geçen hafta Georgia eyaletinde açılan dava ile bu yıl dördüncü kez 2020 seçimlerini tersine çevirecek bir girişimde bulunmakla suçlanmıştı. Pazartesi günü Trump, Georgia’nın Cumhuriyetçi Valisi Brian Kemp’i hedef almak için sosyal medyayı kullanmıştı. Kemp’in 2020 seçimlerinin ardından yapılan bir telefon görüşmesinde, Trump’ın seçim sonuçlarını tersine çevirme çabalarına direndiği bildirilmişti.

Fulton Bölge Savcısı Fani Willis, ilgili soruşturmayı 2021 yılında başlattı. İddianamede yer alan isimler, ‘bilinçli bir şekilde ve isteyerek, seçim sonuçlarını Trump lehine kanuni olmayan şekilde değiştirmeye çalışmakla’ suçlanıyor. İddianamede yer alan kişiler bir ‘suç örgütü’ olarak tanımlanıyor. 2020 seçim gecesine ait olan başka bir telefon görüşmesi kaydında Trump, Georgia’da eyaletin en üst düzey seçim yetkilisi olan eyalet sekreteri Brad Raffensperger’i arayarak “sonucu değiştirmeye yetecek sayıda oy bulmasını” istiyordu. Trump kayıtta, eyaletin Cumhuriyetçi yetkilisine “Sadece 11 bin 780 oy bulmanı istiyorum” diyor.

CUMHURİYETÇLERİN TELEVİZYON PROGRAMINA KATILMAYACAK 

Trump ABD tarihinde, ceza davası ile karşı karşılaşan kalan ilk eski başkan oldu. 2024 ABD Başkanlık Seçimleri için yeniden aday olacağını açıklayan Trump, şu anda Cumhuriyetçiler arasındaki adaylık yarışını önde götürüyor. Trump yarın akşam Cumhuriyetçilerin ilk televizyon münazarasına katılmayacağını söyledi.

Pazar günü Truth Social’da yaptığı paylaşımında Trump, “Kamuoyu benim kim olduğumu ve ne kadar başarılı bir başkanlık yürüttüğümü biliyor. Bu nedenle tartışmalara katılmayacağım” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com