Donald Trump’ın duruşması YouTube’dan canlı yayınlanacak

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Georgia eyaletinde görülecek duruşmaları YouTube'dan canlı yayınlanacak. Karar, Fulton Temyiz Mahkemesi Yargıcı Scott McAfee tarafından alındı.

KRONOS 01 Eylül 2023 DÜNYA

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Georgia eyaletinde görülecek duruşmaları YouTube’dan canlı yayınlanacak. Karar, Fulton Temyiz Mahkemesi Yargıcı Scott McAfee tarafından alındı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Trump ve beraberindeki 18 sanık, Georgia eyaletinde yürürlükte olan ve kısa adıyla RICO olarak bilinen, baskı ve şantaj yoluyla organize suç işleyenleri cezalandıran yasayı ihlalden suçlanıyor.

Trump tarafından imzalanan bir belgede eski ABD Başkanı, “Haklarımı anlıyor ve iddianameyle ilgili duruşmamda hazır bulunma ve açık duruşmada bana okunması hakkımdan özgür ve gönüllü olarak feragat ediyorum” ifadelerini kullandı.

6 Eylül’de önce Trump’ın, sonra da diğer sanıkların Trump’tan sonra 15 dakika arayla mahkemeye çıkarılması planlanıyordu.

Georgia Eyalet Üniversitesi’nden Hukuk Profesörü Clark Cunningham, “Trump kendisine yöneltilen suçlamaları tamamen biliyor. Duruşmanın asıl amacı sanığa suçlamaları okumak ve kişinin savunmasını girmek. Yani orada olmasına gerek yok, ne olduğunu biliyor” dedi.

İDDİANAME HAZIRLANMIŞTI

Trump, Georgia eyaletinde, 2020’de başkanlık seçimlerinin sonuçlarına müdahalede bulunduğu suçlamasıyla Atlanta büyük jürisi tarafından 15 Ağustos’ta suçlanmıştı.

19 sanık hakkında, son başkanlık seçimlerinde Georgia’da Demokrat Parti’nin adayı Joe Biden’a oy veren seçmenlerin iradesini çiğnemek için komplo kurdukları gerekçesiyle 41 ayrı suçlamanın yer aldığı iddianame hazırlanmıştı. Dava kapsamında 200 bin dolar kefalet bedelini ödeyen Trump’ın, teslim olduğu sırada tutuklama dosyası için ilk kez sabıka fotoğrafı çekilmişti. Trump, sabıka fotoğrafı çekilen ilk Amerikan başkanı olarak tarihe geçmişti.


 

20 YIL HAPİS CEZASI ALABİLİR

2024 başkanlık seçimleri için güçlü bir aday olarak görülen Trump’ın, yeniden ABD Başkanı seçilmesi halinde kendisi hakkında af kararı alabileceği konuşuluyor.

Trump kendisine yöneltilen en ağır suçlama olan şantajdan suçlu bulunursa, Georgia’da 20 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com