Dövizdeki artış üreticiye pahalıya patladı, sıra gıda fiyatlarında mı?

Dolar kurundaki yükselişe bağlı olarak sanayici ve esnafın maliyetlerindeki artış yüzde 23,11’e dayandı. Üretici Fiyatları Endeksi'ndeki artış vatandaşın kullandığı gıda ve temizlik gibi temel tüketim mallarına yansıyacak.

YAŞAR KARA 04 Aralık 2020 EKONOMİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kasım ayı yıllık enflasyon oranını (TÜFE) yüzde 14,03 olarak açıkladı. Vatandaşın enflasyonunu doğrudan etkileyen Üretici Fiyatları Endeksi’nde (ÜFE) ise alarm zillerinin daha güçlü çaldığı rakamlara yansıdı. Dolar kurundaki yükselişe bağlı olarak sanayici ve esnafın maliyetlerindeki artış yüzde 23,11’e dayandı. ÜFE’deki artışın vatandaşın kullandığı gıda, temizlik gibi temel tüketim mallarına önümüzdeki aydan itibaren yansıması bekleniyor. Peki dövizdeki artış üretici fiyatlarına nasıl yansıyor? Üretici fiyatlarındaki artış vatandaşın enflasyonunu arttırıyor mu?

DÖVİZ ÜFE’Yİ ARTTIRIYOR

Kronos, vatandaşın enflasyonunu belirleyen ve birbirini tetikleyen unsurları masaya yatırdı. Döviz kuru, faiz ve üretici fiyatları endeksindeki hareketler halkın gıda, temizlik gibi temel ihtiyaç maddelerine zam olarak yansıyor. 2020 ocak ayında dolar kuru 5,98 TL iken ÜFE yüzde 8,84 seviyesindeydi. Bu dönemde TÜFE ise 12,15 seviyesinde kaldı. 2020 yılı ağustos ayında dolar kuru 6,95 TL’yi bulunca sanayi, çiftçi ve esnafın enflasyonu yüzde 11,53’e yükseldi. Bu dönemde vatandaşın enflasyonu ise yüzde 11,77 olarak açıklandı.

ÜFE VATANDAŞIN ENFLASYONUNU YÜKSELTİYOR

Eylül ayında 7 TL sınırını aşan dolar ÜFE maliyetlerine de zam olarak yansıdı. 1 dolar 7,42 TL’ye fırlayınca ÜFE yüzde 14,33’e fırladı. Ekim ayında dolar kuru 7,75 TL’ye yükselince üreticinin enflasyonu yüzde 18,2 oldu. Bu yılın Kasım ayında ise 8,48 ile rekor tazeleyen döviz kuru, ÜFE’yi yüzde 23,11’e yükseltti. Ağustos ayından bu yana dövize bağlı olarak artan üretici enflasyonu 3 ay sonra piyasada satılan ürünlere de yansıdı. Tüketici fiyatları Kasım ayında yüzde 14,3 oldu.


 

AYNI ÜRÜNLERE 23 TL FAZLA ÖDEDİ

Sosyal medyada vatandaşın enflasyonuyla ilgili dikkat çekici tespitler yapıldı. Doç. Dr. Aysel Gündoğdu, 3 Ocak 2020 yaptığı alışverişin fişi ile 3 Aralık 2020 tarihindeki alışverişin fişini karşılaştırdı. Alınan ürünler birebir aynı olmasına rağmen ödediği para 23 TL arttı. Aldığı çay, şeker, peynir, yumurta, yağ, zeytin, süt, un ve kahvenin fotoğraflarını da paylaşan Gündoğdu, “Tam bir yıl oldu geçim sepetine başlayalı! Ocakta 85,55 TL olan sepet Aralık’ta 108,55 TL oldu. Tam 23 TL. Fiyatlar artarken maaş artmıyor. Aynı sepeti almak için vatandaş ya bazı ürünleri çıkaracak ya da 23 TL fazla ödeyecek!” dedi.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com