Dünya Fotoğrafçılık Günü: İlk fotoğrafta insanlar nerede?

Her yılın 19 Ağustos günü Dünya Fotoğraf Günü (World Photo Day) olarak kutlanıyor. Dijital görüntüleme tekniklerinin gelişmesi ve cep telefonlarının yaygınlaşması bu günü daha da özel kılıyor.

KRONOS 19 Ağustos 2023 FOTOĞRAF

19 Ağustos 1839 günü “fotoğraf”,  icat edilen yeni bir görsel dil olarak Institut de France’da Arago tarafından resmen tüm dünyaya duyurulmuştu. O tarih daha sonra Dünya Fotoğraf Günü olarak kabul edildi.

İlk fotoğrafın öyküsüne gelince… 1839 yılında Louis-Jacques Mandé Daguerre tarafından çekilen “Paris Bulvarı” adlı fotoğraf, Paris’te bir sabah boş görünen bir caddeyi tasvir ediyordu. Ancak bu durum akla önemli bir soruyu getiriyordu: Normal zamanlarda gayet hareketli olan bu şehirde insanlar nerede?

İLK FOTOĞRAF

Cevap “daguerreotype” tekniğinde yatıyor. Çünkü, ilk fotoğraflar 8 saate kadar pozlama süresi gerektiriyor, bu  ise ayırt edilemeyen grenli görüntülerle sonuçlanıyordu. Daguerre, yeni bir fotoğraf yöntemi geliştirmek için dünyanın günümüze ulaşan ilk fotoğrafını (“View from the Window at Gras”, 1826 veya 1827) çeken öncü Joseph Nicephore Niépce ile işbirliği yaptı. İcat ettiği teknik, pozlama süresini önemli ölçüde 10-15 dakikaya indirdi ve ışığa daha fazla maruz kalındığında solmayacak sabit bir sonuç ortaya çıkardı.

İNSANLAR NEREDE?

“Paris Bulvarı” fotoğrafında, pencerelerdeki camlar ve binanın köşeleri gibi daha fazla ayrıntı görülebiliyor. İlk bakışta fotoğrafta eksik olan tek şey insanlar gibi görünse de fotoğrafa daha yakından bakarsak, sol alt köşede ayakkabı boyacısı figürü görülüyor. Birçok kişi tarafından bir fotoğrafta tasvir edilen ilk kişi olarak kabul edilen bu adam, Fransız başkentinin kaldırımlarında telaşla ilerleyen diğer tüm yolcular ‘flulaşırken’, görüntüye kaydedilecek kadar uzun süre hareketsiz kalıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com