Dünya kadın haklarını koruyamıyor

UN Women, 2 gün önce Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine dikkat çekti. Hedeflerden beşincisi olan cinsiyet eşitliğinin hala sağlanamadığını ve küresel olarak ilerleme yerine gerileme kaydedildiği belirtiliyor.

KRONOS 25 Ağustos 2022 DÜNYA

Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Birimi (UN Women) geçtiğimiz günlerde 2030 yılı için hedeflenen Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden cinsiyet eşitliğine dikkat çekti. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 17 hedefi içeriyor. Bu hedefler, yoksulluğu sona erdirmek, gezegeni korumak ve herkesin yaşamını ve beklentilerini iyileştirmek için düzenlenen bir evrensel bir eylem çağrısı. UN Women hedeflerden beşincisini oluşturan cinsiyet eşitliği için yeterli ilerlemenin kaydedilmediğini hatta bir gerilemenin olduğunu anlattı.

KADINLAR İÇİN HAREKETE GEÇME ZAMANI

UN Women küresel olarak kadınların durumunu şu verilerle anlattı:

“Tahminler, 2022’de 388,1 milyon kadın ve kızın aşırı yoksulluk içinde yaşayacağını gösteriyor, dünyadaki kadınların yalnızca yüzde 57’si cinsel ilişkiler, doğum kontrol yöntemi kullanımı ve üreme sağlığı bakımı konusunda kendi bilinçli kararlarını veriyor. Küresel olarak, 20-24 yaşlarındaki her 5 kadından 1’i 18 yaşından önce evlendi. Küresel durumda dünya hala kadın haklarını koruyamıyor. UN Women eğer bir ilerleme kaydedilmezse cinsiyet eşitliğinin sağlanamayacağını belirtiyor.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com