Dünya Mülteciler Günü: 79,5 milyon kişi zorla yerinden edildi

Bugün 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü. BM Göç Örgütü’nün açıkladığı Küresel Eğilimler Raporu’na göre 2019 yılı sonu itibarıyla dünyada 79,5 milyon kişi zorla yerinden edildi.

KRONOS 20 Haziran 2020 DÜNYA

Türkiye ve dünyada pek çok mülteci zor şartlar altında, çeşitli hak ihlallerine maruz bırakılarak yaşamak zorunda kalıyor. Birleşmiş Milletler Göç Örgütü’nün 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü öncesinde açıkladığı Küresel Eğilimler Raporu’na göre 2019 yılı sonu itibarıyla dünyada 79,5 milyon kişi zorla yerinden edildi.

‘DAHA ÖNCE BU KADAR YÜKSEK BİR SAYI GÖRÜLMEDİ’ 

Örgüt, daha önce ‘toplamda bu kadar yüksek bir sayının’ görülmediğini kaydetti. Türkiye’de ise yüzde 92’si Suriyeli olmak üzere toplam 3,9 milyon yerinden edilmiş kişi yaşıyor.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre Türkiye’de evlerini terk etmek zorunda kalmış yaklaşık 3,6 milyon Suriyeli göçmen bulunuyor ve bunların 1,6 milyonunu çocuklar oluşturuyor.

DÜNYADA EN FAZLA MÜLTECİYE EV SAHİPLİĞİ YAPAN TÜRKİYE…  

BBC Türkçe’den Fundanur Öztürk’ün haberine göre Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu araştırması, dünyadaki en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yapan ülke olan Türkiye’de yaşayan mültecilerin virüs salgınından nasıl etkilendiklerini inceledi.

Türkiye’de araştırmaya katılan mültecilerin yaklaşık yüzde 70’i pandeminin başlangıcından bu yana işlerini kaybettiklerini ifade etti. Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu Başkanı Francesco Rocca araştırmanın bulgularıyla ilgili şunları söyledi:

‘ŞİMDİ KAZANDIKLARI AZ GELİRİ DE KAYBETTİLER’ 

“COVID-19, dünyanın en korunmasız insanlarının bazılarının yaşadıkları güçlükleri iyice arttırıyor. Çoğu mülteci zaten yoksulluk sınırının altında yaşıyor ve geçimlerini sağlayamıyorlardı. Şimdi, kazandıkları az geliri de kaybettiler, bu da onları ilaç ve gıdayı da içeren temel ihtiyaçlarından kısmaya zorluyor.

Bu sosyo-ekonomik etkiler zamanla daha da kötüleşecek, sadece gıda güvenliği ve kötü beslenme değil, ailelerin üzerinde kurulan baskı ile çocuk işçiliği ve cinsiyet temelli şiddet gibi ciddi korunma riskleri potansiyelini de ortaya çıkartacaktır.”

MÜLTECİLER, EVLERİNE ARTIK DAHA AZ DÖNEBİLİYOR 

Rapora göre, 1990’lı yıllarda her yıl ortalama 1,5 milyon mülteci evlerine geri dönebiliyorken, son 10 yılda bu sayı yılda yaklaşık 385 bine düştü.

İnsan Hakları Derneği (İHD) de konuya ilişkin yaptığı basın açıklamasında, “En düşük ücrete tabi oluşu Suriyeli çocuklar çocuk işçiliğinde sömürüye maruz kalmaktadırlar. Okul çağında binlerce çocuk atölyelerde, tarım alanlarında, atık toplama işçiliğinde, sokaklarda çalışmak zorunda bırakılmaktadırlar” ifadeleri yer aldı.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com