e-Devlet verileri çalındı: TC kimlik numaraları da sızdı

e-Devlet'te verileri çalındı. 85 milyon vatandaşın, TC kimlik no, telefon, adres ve tapu bilgileri bir internet sitesinde yayımlandı. Erdoğan'ın da bilgileri sızan veriler arasında.

KRONOS 09 Haziran 2023 GÜNDEM

85 milyon vatandaşın tüm bilgilerinin bulunduğu e-Devlet’te verilerin çalındığı ortaya çıktı. 85 milyon vatandaşın, TC kimlik no, telefon, adres ve tapu bilgileri bir internet sitesinde yayımlandı.

Veriler, ‘S**Paneli.Org’ isimli bir internet sitesi tarafından ele geçirildi.

İddiaya göre sorgulama yapılarak kişilerin anne, baba isimlerine, TC kimlik numaralarına, telefon numarasına, akrabalarının bilgilerine ve hatta şahsın annesinin TC kimlik numarasını dahi ulaşılabiliyor. Bu bilgilere ücretsiz üyelik karşılığı ulaşılırken tapu ve diğer özel bilgiler için ise site ücretli üyelik isteniyor.

Sızan veriler arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bilgilerinin bulunduğu ifade ediliyor.

‘ADINIZA ALIŞVERİŞ YAPILABİLİR’

Siber Güvenlik Uzmanı Mustafa Sansar, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Yakın zaman önce YSK’nın verileri hacklendi. Yine Yemeksepeti’nde milyonlarca kişinin verileri hacklendi. Kimi durumlarda da kurumlar hacklendiklerinin farkına varamıyor. Bu bilgiler elde eden kişiler, bu verileri bir araya getirerek ya satıyor ya da kazanç amaçlı kullanıyor. Burada bilgileri yer alanlar için büyük sıkıntı oluşabilir. Örneğin, bir düşmanınız varsa adresinizi bulur. Sizin adınıza bir yerlere ihbarda bulunulabilir. Yine sizin adınıza alışveriş yapılabilir.”

“Anayasa Hukuku Profesörü Şule Özsoy Boyunsuz, “Öncelikle erişimin derhal engellenmesi lazım. Erişimin engellenmesini takiben nereden sızdıysa derhal bir soruşturmayla bu suçu kimin işlediğini bulmaları lazım. Bir an önce harekete geçilmesi gerekiyor” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com