e-Devlet’ten EYT sürprizi

8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta kaydı olanlara emeklilik hakkı tanınacak. Sosyal Güvenlik Kurumu hazırlıkları tamamladı. Gözler kabine toplantısında.

KRONOS 26 Aralık 2022 EKONOMİ

Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) gözü kulağı bugünkü kabine toplantısında. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Pazartesi müjdelerimiz olacak.” sözleri ile heyecanlanan EYT mağdurları yaş şartı olmadan emeklilik hakkı tanınmasını istiyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilğin, EYT paketinden 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanların faydalanabileceğine işaret ederken; Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) resmî Twitter hesabındaki son mesajlar EYT’lileri heyecanlandırdı.

Mesajda EYT ile emeklilik hakkı kazananlara e-Devlet’ten nasıl müracaat edecekleri adım adımanlatıldı. SGK ayrıca e-Devlet’ten borçlanma müracaatının nasıl yapılacağına dair bir video da paylaştı.

E-DEVLET’TE NASIL EMEKLİ OLUNUR?

e-Devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra arama kısmına “aylık”, “emekli” veya “gelir” kelimelerinden birini yazdıktan sonra çıkan sonuçlardan “gelir, aylık ödenek talep belgesinin verilmesi belgesi”ne tıklanacak.

Müteakip ekranda “yeni başvuru” sekmesine tıklanacak. Tahsis talep türü olarak ise “yaşlılık aylığı” seçilecek. SSK kapsamında aylık talepe edecekler “4A SSK”, Bağkur kapsamında ise “4B Bağkur” seçilecek.


 

Altta yer alan “başvur” butonuna tıklanacak. TC kimlik numarası, isim-soy isim bilgileri ve ikametgâh adresi ekrana otomatik gelecek.

Maaş ödemesinin yapılacağı banka seçilerek açıklama kısmına bankanın talep edilen şubesi yazılacak. Diğer iletişim bilgileri de doldurulacak.

“Aylık alıyor mu?” sorusunda da “evet” ya da “hayır” cevabı mutlaka işaretlenmeli. “İleri” butonuna basılacak ve “Başvur” butonuna basılarak bilgiler SGK’ya gönderilmiş olacak.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com