Efsane şarkıcı Sinéad O’Connor, 56 yaşında hayatını kaybetti

90'lardan bir efsane daha hayatımızdan çekildi. Ünlü şarkıcı Sinead O'Connor 56 yaşında hayatını kaybetti. 1990'da 'Nothing Compares 2 U'nun yürek burkan cover'ıyla dünya çapında yıldız olmuştu.

KRONOS 26 Temmuz 2023 KÜLTÜR

FOTOĞRAF: MANDEL NGAN / AFP

İrlandalı dünyaca ünlü şarkıcı Sinead O’Connor, 56 yaşında hayatını kaybetti.

İrlandalı şarkıcı, 1990’da Prince’s Nothing Compares 2 U‘nun yürek burkan cover’ıyla dünya çapında yıldız oldu.

Dört çocuk annesi Sinead O’Connor, 17 yaşındaki oğlu Shane’in intihar nöbeti sırasında hastaneden kaçtıktan sonra Ocak 2022’de intihar etmesinden bir yıl sonra yaşamını yitirdi.

2018 yılında Müslüman olan ve adını Shuhada’ Sadaqat olarak değiştiren müzisyen, o dönemde ‘hayatının ışığı’ olduğunu söylemişti.

O’Connor, son Tweet’inde Shane’in bir fotoğrafını paylaştı ve “O zamandan beri ölümsüz gece yaratığı olarak yaşıyorum. O benim hayatımın aşkı, ruhumun lambasıydı.” ifadelerini kullanmıştı.

SINEAD O’CONNOR KİMDİR?
Adını İngiltere’ye karşı girdiği bağımsızlık savaşıyla tanınan İrlanda Cumhurbaşkanı’nın eşinden alan O’Connor, anne ve babasının boşanmalarının ardından annesinin kendisine şiddet uygulaması nedeniyle 1979 yılından sonra babasıyla birlikte yaşamaya başladı. Eğitimini tamamlayamayan sanatçı en son öğrenim gördüğü okulda sanata eğilim gösterdi. Barbra Streisand’ın “Evergreen” adlı şarkısını söyleyerek dikkatleri üzerine çekince “Tua Nua” adlı bir topluluğa katıldı.

Müzik yaşamı
1983 yılında babasının desteğiyle girdiği “Newtown” adlı okulda müziğe iyice yoğunlaşarak bir deneme albümü çıkardı. Ertesi yıl bir müzik dergisi aracığıyla tanıştığı Columb Farrey’in yönlendirmesiyle “Ton Ton Macoute” adını verdiği kendi müzik grubunu oluşturdu. Küçük bar ve gece kulüplerinde sahneye çıkan “Ton Ton Macoute” grubunun adını duyurmaya başladığı 1985 yılında annesini bir trafik kazasında yitirdi.

Etkilenerek Londra’ya gitti ve orada John Reynolds ile evlendi. Bob Dylan’dan Bono’ya kadar, Fachtna O’Ceallaigh ve Marco Pironi gibi sanatçılarla birlikte çalışmalar yaptı.

Zirvedeki yıllar ve olaylar
1990 yılında söz yazarının Prince olduğu Nothing Compares 2 U adlı şarkının yeni bir aranjman ve yorumunu yapması onun bir anda zirveye çıkmasına yol açtı. Layık görüldüğü Grammy Ödülü’nü reddeden O’Connor politik kimliğini sanatıyla birlikte ön plana çıkararak sık sık kadın hakları, savaş, çocuk istismarı gibi konularda görüşlerini dile getirdi. 1992 yılında Papa II. Jean Paul’ün Katolik kilisesindeki cinsel tacize sessiz kalmasını protesto için Papa’nın bir fotoğrafını televizyon kameralarının önünde yırtmasıyla dindar kamuoyunun tepkisini çekti.

İsveçli eşiyle olan ikinci evliliğini 2003 yılında bitiren sanatçı, yaptığı albümlerle büyük beğeni toplayarak listelerde üst sıralarda yer aldı. 2002’de çıkardığı İrlanda halk şarkılarını içeren Sean-Nós Nua albümünde beklediği başarıyı bulamayınca müziği bıraktığını açıklamasına karşın, 2005 yılında geri döndü. 10 Ocak 2022 tarihinde 17 yaşındaki oğlu intihar etmiştir.

İsim değişikliği
2017 yılında ismini Magda Davitt olarak değiştirdiğini duyurarak bir röportajda “ataerkil kölelik adlarından azade, ebeveynlik lanetlerinden azade” olmak istediğini söyledi.

19 Ekim 2018’de kendi Twitter hesabında İslamiyet’e geçtiğini ve adını Şüheda Davitt olarak değiştirdiğini duyurdu. Ardından, 2019 yılında soyadını da Sadakat olarak değiştirdi.

Albümler
The Lion and the Cobra – 1987
I Do Not Want What I Haven’t Got – 1990
Am I Not Your Girl? – 1992
Universal Mother – 1994
Gospel Oak – 1997
So Far… the Best of Sinéad O’Connor – 1997
Faith and Courage – 2000
Sean-Nós Nua – 2002
She Who Dwells in the Secret Place of the Most High Shall Abide Under the Shadow of the Almighty – 2003
Collaborations – 2005
Throw Down Your Arms – 2007
Theology – 2007
How About I Be Me(And You Be You)? – 2012

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com