EGM’nin genelgesine gazetecilerden tepki: Amaç, işkence görüntülerini engelleme

Gazeteciler, polislerin görüntülerini ya da seslerini kaydeden kişilerin engellenmesi yönündeki genelgenin "işkencenin görüntülenmesini engelleme" amacı taşıdığını belirtti.

KRONOS 01 Mayıs 2021 GÜNDEM

FOTOĞRAF: BÜLENT KILIÇ / AFP

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş’ın imzasıyla 27 Nisan tarihinde yayımlanan bir genelge basın özgürlüğüne ve yurttaş haberciliğini engel oluşturuyor. Genelge ile emniyet birimlerine görevleri sırasında görüntülerini ya da seslerini kaydeden kişileri engellemeleri ve haklarında adli işlem yapılması talimatı verildi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Başkanı Can Güleryüzlü, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş ve Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Türkiye Basın Yayın ve Matbaa Çalışanları Sendikası (Basın-İş) Genel Sekreteri Özge Yurttaş sözkonusu genelgeyi değerlendirdi.

“GAZETECİ GÖRÜNTÜ ÇEKME MEŞRUİYETİNE SAHİP”

ÇGD Genel Başkanı Can Güleryüzlü, kararın kişilik haklarını korumaktan uzak, basını ve halkın bilgi almasını engellemeye yönelik alındığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Herhangi bir toplumsal olayda da gazetecilerin dışında bir vatandaş, kolluk kuvvetlerinin protestocuyu gözaltına alma şeklinin hukuksal olduğunu tespit ederek görüntü ve ses kaydını çekme meşruiyetine sahiptir. Bu bir kişisel veri sorunu değildir. Ancak bu genelge, yargı kararlarının karşısındadır ve açıkça hukuktan sapmadır. Yarın öbür gün uygulama alanıyla birlikte gazetecileri engelleme düzeyinde pratiklere doğru dönüşebilecek sonuçlar yaratacaktır.”

“AMAÇ İŞKENCE GÖRÜNTÜLERİNİ ENGELLEME”

Mezopotamya Haber Ajanası’nda yer alan habere göre, DİSK Basın İş Genel Sekreteri Özge Yurttaş da, genelgede yer alan talimatın gerekçelerinde eylemlere müdahale sırasında polis tarafından gerçekleştirilen orantısız güç kullanımı ve işkencenin görüntülenmesini engelleme amacı güdüldüğünü belirtti.

Profesyonel gazetecilerin yanında yurttaş gazetecilerin de haberi kamuoyuna iletilme hakkı olduğunu hatırlatan Yurttaş, şunları söyledi: “Büyük medya kuruluşları dahi haber akışı için yurttaş gazetecilerden gelen bilgi ve görüntüleri kullanıyor. Bu faaliyeti suç kapsamına alarak engelleme girişimi haksızdır. Genelgeye bahane yapılan ‘özel hayatın ihlali’ konusunda hukuki sınır ve çerçevesi de bize göre Emniyet’e böyle bir hak tanımıyor.”

“ÖN SANSÜR NİTELİĞİNDE”

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş ise düzenlemenin halkın haber alma hakkını engellemeye yönelik, özellikle basın mensupları ve yurttaşları hedef aldığının altını çizerek, şöyle devam etti:

“Nitekim geçtiğimiz yıl en az 18 gazeteci eylem takibi sırasında polis müdahalesine uğramış ve gözaltına alınmıştır. Bu genelgeyle kolluğun olduğu herhangi bir eylemin görüntülenmesi imkansız hale getirilmiştir. Bu düzenleme ön sansür niteliğindedir. Basın Kanunu, Anayasa ve uluslararası sözleşmelere aykırıdır. Kolluk görevlilerinin özel hayatına saygı hakkı ve kişisel verilerin korunması hakkına dayalı olarak basın sansür edilemez.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com