Ekmeğe rekor zam geliyor

Ekmeğe rekor zam geliyor. Fırıncılar, 5 liradan satılan ekmeği aralık ayı itibariyle 7,5 liradan satmaya hazırlanıyor. Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar “İster hükümet ister Cumhurbaşkanı buna kimse engel olamaz” dedi.

KRONOS 07 Kasım 2022 EKONOMİ

Türkiye’de ekonomik kriz ağırlaşıyor. Temel gıda maddesi olan ekmeğe, yüksek enflasyon ve döviz kuru nedeniyle maliyetlerin artması sonucu peş peş zam geliyor. Son olarak 5 liradan satılan ekmeğe rekor zam geleceği belirtiliyor. Fırıncılar ekmeğin tanesini 7,5 liradan satmaya hazırlanıyor.

Zammı kimsenin engelleyemececeğini belirten Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar “İster hükümet ister Cumhurbaşkanı buna kimse engel olamaz” dedi.

Şu anda bir ekmeğin maliyetinin 7 lira 30 kuruş olduğunu söyleyen Cihan Kolivar, aralık ayı gelmeden ekmeğin 7,5 liraya satılacağını belirtti. Bu, İstanbul’da satılan ekmeğin en az yüzde 50 zamlanması demek.

‘FATURALAR ÇOK YÜKSEK’

Kolivar şunları söyledi:

“Bize elektriği ve doğalgazı sanayi tipi kullanıyorsunuz deniyor. Doğalgaz ve elektrikte sürekli zam yapılıyor. Şöyle söyleyeyim, her ay 40 bin liranın altında doğalgaz, elektrik faturası ödemiyoruz. Güya bunlara engel olacaklardı. Özellikle birinci talebimiz doğalgaz ve elektriğin ev tipine göre fiyatlandırılması.


Mayacılarla Sanayi Bakanlığı toplantı yapmış, girdilerindeki malın KDV’sini düşürmüşler. Ama 240 liraya aldığımız maya 350 lira oldu. Fırıncıyı çok az şey ayakta tutuyor. Örneğin dükkan kiraları 9-10 bin liradan 50-60 liraya çıkmış durumda. Dükkanların kiralarını bir düşünün. Zam yapmayı hiç istemiyoruz, çare arıyoruz.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com