Ekmeğe zam yolda: ‘Her üründe artış var, ekmekte olmaması haksızlık olur’

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı, artan enflasyon nedeniyle kendilerine zam talebi geleceğini belirterek, "Makul seviyede olması için çalışacağız" dedi.

KRONOS 03 Ocak 2022 EKONOMİ

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, un fiyatlarına ilişkin Federasyon Genel Merkezi’nde basın toplantısında ekmeğe zam geleceğini işaret etti. Balcı açıklamasında, “Hemen hemen her üründe bir artış söz konusu. Ekmekte de olmaması haksızlık olur” dedi.

‘AMACIMIZ MAKUL SEVİYEDE OLMASI’

Halil İbrahim Balcı’nın ekmek zamlarına ilişkin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“2021’de sağladığımız başarıyı 2022’de de gerçekleştirmek istiyoruz. Odun fiyatları çok pahalandı. Esnafımız bu kadar fedakarlık yaparken ekmeğin siyasete alet olmasını doğru bulmuyorum. Ekmeğin fiyatı 4-5 liradan olacak iddiaları doğru değil. Zam şimdilik gündemimizde yok. Ancak artan enflasyon rakamlarından dolayı bize zam talebi gelecektir. Hemen hemen her üründe bir artış söz konusu. Ekmekte de olmaması haksızlık olur. Her bölgedeki esnaf kendi zam oranlarını belirleyecektir. Bizim amacımız makul seviyede olması. Bunun için çalışıyoruz.”


 

DÜN DE EKMEKLİK BUĞDAYA ZAM GELMİŞTİ 

Dün de Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), ekmeklik buğday ile arpada fiyat artışına gidildiğini açıklamıştı. TMO, 2022’nin ocak ayı için 1 milyon 220 bin ton hububatı satışa açtığını kaydederek, piyasayı regüle etmek için sattığı ekmeklik buğday fiyatına yüzde 23 ve arpa fiyatına ise yüzde 24 zam yapmıştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com