Ekmeleddin İhsanoğlu: Çatı aday fikrinin mimarı Bahçeli’ydi, teklif de MHP’den geldi

2014 yılında CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çatı aday olarak gösterdiği Ekmeleddin İhsanoğlu, yıllar sonra konuştu: "Çatı aday fikrinin mimarı Bahçeli'ydi. Cumhurbaşkanlığı adaylığı teklifi ilk defa MHP’den geldi."

KRONOS 13 Mayıs 2024 GÜNDEM

2014 yılında cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP ve MHP tarafından “çatı aday” olarak gösterilen İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İTT) ilk Türk Genel Sekreteri olan Ekmeleddin İhsanoğlu, “Çatı aday fikrinin mimarı Bahçeli’ydi. Cumhurbaşkanlığı adaylığı teklifi ilk defa MHP’den geldi” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanamayan, daha sonra da MHP’den milletvekili olan İhsanoğlu, yıllar sonra T24 yazarı Cansu Çamlıbel’e konuştu.

İhsanoğlu’na sorulan sorular ve yanıtları şöyle:

“2014’te nasıl CHP ve MHP’nın ‘çatı adayı’ olmuştunuz orayı bir netleştirelim mi en azından?

Bana MHP’den gelenler oldu. Bu teklifi getirdiler. Ben kendilerine “Sadece MHP’nin adayı olursam yeterli oy alamayız, ancak CHP ile ortak aday çıkartırsanız başarılı olabiliriz” dedim. “CHP bu işin içinde yok” dediler. Ben de teşekkür ettim. Böyle söyledim, çünkü eğer bu tek başına MHP’nin teklifi olsaydı tek partinin oyları belli. Eğer bu iki partiyi bir araya getirecek bir şeyse -ki birisi sosyal demokrat diğeri de muhafazakâr milliyetçi bir parti- bu Türkiye’nin muhtaç olduğu uzlaşmayı sağlayacak bir şey. Bunu böyle gördüm. Ama daha sonra MHP Genel Başkan Yardımcısı geldi, görüştük. CHP’nin benim adaylığımı ortak aday olarak kabul ettiğini, anlaştıklarını aktardı. Sonrasını ise hepiniz biliyorsunuz zaten.

Yani aslında bu işin mimari Devlet Bahçeli’ydi, öyle mi?

Evet, benim gördüğüm prizmadan böyle.

Oysa bazıları sanıyor ki sizi ‘çatı aday’ olarak gösterme fikri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan çıktı.

Şimdi, çatı adayı olarak gösterme konusunda iki taraf arasında nasıl inisiyatif alındığı hususunda ayrıntıya sahip değilim.

Bütün bu süreçte sizin adaylığınız üzerinden Kılıçdaroğlu’nun hedef alınması sizi rahatsız etti mi?

Evet bunun farkındayım, bu şüphesiz en azından nezaketsizliktir ve kadirşinaslıkla alakası yoktur. Fakat gördüğüm kadarıyla bu eleştiriler partinin ana akım görüşleri içinde olmayıp, birtakım dar kliklerin yıpratma çabalarıydı. Çünkü Kemal Bey, partiyi toplumun farklı kesimlerine de açmaya çalışıyordu. Bakınız 11 Ağustos 2014 günü seçim yapıldı, değil mi? Zamanımız çok dardı ve elimizde çok az imkanlar vardı. Hazırlığımız yoktu. Buna rağmen 12 parti destekledi bizi. Gayet nezih ve haysiyetli bir kampanya yürüttük. Nezaket ve haysiyet dışı hiçbir davranışta bulunmadık. Seçim yapıldı, akşam neticeler ortaya çıkmaya başladı. Büyük şehirlerin durumu da belli olunca ben arkadaşlara, “Artık netice belli oldu, biz kazanan sayın Erdoğan’ı tebrik edelim” dedim. Ve yaptığım basın açıklamasında kendisini tebrik ettim. Ayrıca bu açıklamada hakkımızda “Yüzde 10 bile alamaz” diyenlere rağmen yüzde 40’a yaklaşan oy aldığımızın altını çizdim. Ertesi gün eve gelen gazetecilere; “Ben dün söyleyeceğimi söyledim, bundan sonra laf bitti” dedim. 12 Ağustos’taki son beyanatım budur; bende laf bitti. Ve ben o günden bugüne hiçbir siyasi konuya girmiyorum.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com