Ekonomi yazarı Alkin uyardı: Enflasyonda yeni risk kapıda, maliyetler yükselecek

Ekonomi yazarı Emre Alkin: "Anlaşılıyor ki, taşımacılık şirketlerinin Kızıldeniz’i güzergahtan çıkarmaya başlaması navlun maliyetlerinin yükselmesine yol açacak. Bir zamanlar fiyat içinde pek büyük yer tutmayan unsurların hızla öne çıktığını göreceğiz."

KRONOS 18 Ocak 2024 EKONOMİ

ABD’nin Husilere saldırması sonrası Kızıldeniz’deki taşımacılık hizmetleri riske girdi. Bu konuyu kişisel blogundaki köşesine taşıyan ekonomi yazarı Emre Alkin, “Anlaşılıyor ki, taşımacılık şirketlerinin Kızıldeniz’i güzergahtan çıkarmaya başlaması navlun maliyetlerinin yükselmesine yol açacak” dedi.

Emre Alkin, “Bir zamanlar fiyat içinde pek büyük yer tutmayan unsurların hızla öne çıktığını göreceğiz. İnsan kaynağının maliyeti, lojistik maliyeti, finansman maliyeti, siber güvenlik maliyeti vs. gibi” ifadelerini kullandı.

Alkin’in enflasyonda yeni riske dikkat çektiği yazısından ilgili bölüm şöyle:

“Tüm bu gelişmeler 40’lık konteyner fiyatlarının ortalama 3000 Dolarlara yükselmesine sebep oldu. Bu aynı zamanda bir ay içinde % 122 artış anlamına geliyor. Mesele Kızıldeniz’de ama, 8 ana güzergahın tamamında fiyatlar yükselişte. Henüz küresel enflasyona etkisi olmadı ama pek yakında hissedeceğiz. Herkesin korkusu Kovid 19 sürecinde yaşanan ve konteyner fiyatlarını 12.500 Dolara kadar yükselten sürecin bir kez daha yaşanması. Böyle bir ihtimali yok saymak mümkün değil.

Daha önce bir çok yazımda belirttiğim gibi Pandemi bizi tam olarak değiştiremedi. Sadece işleri daha fazla dijitallik ile çözmemiz konusunda ikna etti. Fakat dünyaya “reset” atılmış olduğuna söylemek pek mümkün değil. Dolayısıyla bir zamanlar fiyat içinde pek büyük yer tutmayan unsurların hızla öne çıktığını göreceğiz. İnsan kaynağının maliyeti, lojistik maliyeti, finansman maliyeti, siber güvenlik maliyeti vs. gibi.


 

‘GERİYE DÖNÜŞ İMKANSIZ’

Tüm bunlar malları üretip uzaklara göndermek yerine farklı çözümlere gidilmesine, insan kaynağını azaltarak daha fazla dijitalleşmeye, giderken “token”laşan faaliyetlere, firmaların organizasyon şemalarının değişmesine yol açacak. Açıkçası, “reset atmak” fabrika ayarlarına geri dönmek için kullanılır ama bundan sonra geriye dönüş imkansız. Eğitimi de geleceğin şartların göre şimdiden kurgulamak en mantıklı davranış olacak gibi gözüküyor.”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com