‘Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Erkan’ı görevden almaz, alamaz’

Ekonomi yazarı Şeref Oğuz, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Erkan'ı görevden alır mı?" sorusuna, "Almaz, alamaz. Zira kasada para kalmadı ve yabancıdan kaynak dileniyoruz" yanıtını verdi.

KRONOS 23 Ocak 2024 GÜNDEM

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın babasına makam odası ve aracı verilmesinin yanı sıra bir çalışana tokat attığı, bir personeli de kovduğu yönünde çıkan iddialar sonrası kulisler hareketlendi. İddialar sonrası bir süredir ABD’de olduğu bilinen Hafize Gaye Erkan’ın görevden alınacağı öne sürülüyor. Ünlü ekonomi yazarı Şeref Oğuz, kaleme aldığı yazısında “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erkan’ı görevden alır mı?” sorusunu sordu.

Şeref Oğuz’a göre “Almaz, alamaz. Zira kasada para kalmadı ve yabancıdan kaynak dileniyoruz. Tam da bu süreçte Merkez Bankası’nın başına değil yardımcısı Cevdet Akçay’ı, Keynes’i dahi getirsen, yabancı bunu “yeni bir Naci Ağbal sendromu” diye algılayacaktır.”

Oğuz’un Ekonomim‘de yer alan yazısı özetle şöyle:

“Görünen o ki guvernörü itibarsızlaştırmak için atağa geçilmiş… Bu orkestrayı kim yönetiyor bilinmez ama “50 trilyon dolar getirecek” türü akıldışı haberler yapan, TV röportajlarıyla ciddiyeti sulandıran, pusudaki düşük faiz çıkarcıları, olağan şüpheliler… Kesin olan; guvernöre itibar suikastı olduğudur.

Hal böyle iken Hafize Gaye Erkan da bunların ekmeğin adeta yağ sürüyor ve kurumsallığa ters düşen icraatları ile “iftiraları” meşrulaştırıyor. Rahmetli Demirel; “Allah, yakışan iftiradan korusun” derdi. Tam da bu sözün güncel örneği gibi, babası, annesi, bebeğiyle tuhaf öyküler üremesine yol açıyor.

‘ÇETE’ VURGUSU

Önceki başkanlar da benzer süreci yaşadı mı?

Evet; misal Durmuş Yılmaz “dış güçlerin adamı” diye suçlandı zira hükümetin popülist adımlarına karşı çıkıyordu. Erdem Başçı; “zarf açılışına dahi gidiyor” diyerek gözden düşürülmeye çalışıldı. Son 5 yılda 5 guvernörü yerinden eden bu çete, Naci Ağbal’ı da vatana ihanet suçlamasıyla azlettirmişti.

‘GÖREVDEN ALAMAZ’

CB, Erkan’ı görevden alır mı?

Almaz, alamaz. Zira kasada para kalmadı ve yabancıdan kaynak dileniyoruz. Tam da bu süreçte Merkez Bankası’nın başına değil yardımcısı Cevdet Akçay’ı, Keynes’i dahi getirsen, yabancı bunu “yeni bir Naci Ağbal sendromu” diye algılayacaktır. Seçim sonrası eğer U dönüşü olmayacaksa, Gaye Erkan ile devam edilecektir ki ülke için hayırlı olanı da budur.”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com