Ekonomist Mahfi Eğilmez, ekonomik krizden çıkışın tek yolunu gösterdi: Hukukun üstünlüğü

Ekonomist Mahfi Eğilmez, derinleşen ekonomik krizle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Krizden çıkışın tek yolunun yapısal reform olduğunu vurgulayan Eğilmez, "Birinci öncelik hukukun üstünlüğünü ve yargının bağımsızlığını sağladığınız anda manzara değişir" diye konuştu.

KRONOS 08 Mayıs 2024 EKONOMİ

Ekonomist Mahfi Eğilmez, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basınevi’nde gazeteci Nursun Erel’in moderasyonunu üstlendiği “Türkiye Ekonomisinin 2024 Falı” başlığıyla gerçekleşen söyleşide konuştu.

Türkiye’de yükselişi süren enflasyon ile derinleşen ekonomik krizden çıkışın tek yolunun “Yapısal reform” olduğunu söyleyen Eğilmez, “Hukukun üstünlüğünü sağladığınız anda manzara değişir” dedi.

T24’te yer alan habere göre, ekonominin üç yıl içinde geldiği noktayı ”2021 yılında faiz 19’dan 21’e çıkarılsaydı bugün hiçbir problem olmayacaktı” sözleriyle değerlendiren Eğilmez, Gayrisafi yurtiçi hasılada ülkede yaşayan  sığınmacıların yok sayıldığına dikkat çekerek şöyle konuştu:

Faiz takıntısı nedeniyle ‘Faiz sebeptir enflasyon sonuçtur’ şeklinde olayı tersine çevirerek işe girdik. 2021 yılının Ağustos ayı enflasyon yüzde 19 faiz yüzde 19, enflasyonda artma eğilimi vardı. O zaman Merkez Bankası faizi yüzde 19’dan 21’e çıkarsaydı bugün hiçbir problem olmayacaktı. Merkez Bankası faizi indirmeye başladı ‘Faiz sebeptir enflasyon sonuçtur’ yaklaşımıyla 8.5’e kadar indirdi, enflasyon fırladı gitti. Gayrisafi yurtiçi hasıla 1 trilyon 119 milyar dolar çıktı. Bunu kişi başına bölerken sığınmacılar yok sayılıyor. Dolayısıyla nüfus 95 milyon olacağına 85 milyona bölünmüş oluyor. En az kötü olduğumuz yerlerden biri dış borç. Özellikle kamunun dış borcu düşük, özel sektörün biraz yüksek hepsini toplasanız yüzde 45’ler civarındayız. Yüzde 45 çok kötü bir dış borç yükü değil. Bizim sorunumuz dış borcu ödemek için geleceğe dair iyi atılımlarımız yok. Türkiye’nin bir yıldan kısa vadeli ödemesi gereken dış borcu 225 milyar dolar, çok büyük bir rakam.”

“BİRİNCİ ÖNCELİK HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ”

”Türkiye’nin yapması gereken tek şey yapısal reform. Nedir bu? Hukukun üstünlüğü, biz bunu yapacağız. Hiç çaremiz yok. Hukuk bağımsız olacak, adalet bağımsız olacak. Anayasa Mahkemesi’ni kurduysan artık onun kararını dinleyeceksin. Bu kararı ‘beğenmedim’ olmaz. Bu adımları atmamız lazım. Birinci öncelik hukukun üstünlüğünü ve yargının bağımsızlığını sağladığınız anda manzara değişir. Yapısal reformlardan biri kamuda tasarruf ama tasarrufa en yukarıdan başlayacaksın. Eğitimde gittikçe kötüye gittik. Sınıfta kalma yok, giren mezun oluyor. Böyle bir eğitim sistemi olmaz.”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com