Tahir Elçi davası 10. kez ertelendi: ‘Kamera kayıtlarına müdahale edildi’

Tahir Elçi cinayeti davasında avukatların talepleri bir kez daha reddedildi. Eren, "Maddi gerçekleri ortaya çıkaracak gerekli araştırmalar yapılmadı. Israrla üzerinde durduğumuz Mardin Kebapevi kamerasının bulunduğu yere gitmediniz. Hiçbir talebimizi dinlemediniz" dedi.

KRONOS 06 Mart 2024 GÜNDEM

Tahir Elçi’nin öldürülmesine ilişkin davanın 10’uncu duruşması Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Mahkeme avukatların taleplerini reddetti ve iddia makamına mütalaası sunması için son kez süre verdi. Duruşma 12 Haziran’a ertelendi.

Rojhat ABİ’nin Artı Gerçek’te yayınlanna haberine göre; eski Diyarbakır Barosu Başkanı Mehmet Emin Aktar, “Sadece Tahir Elçi’nin kim tarafından öldürüldüğünü açıklayın. Ceza vermeyecekseniz de vermeyin. 37 yıldır avukatım, sadece Tahir’i kimin öldürdüğünü bulun” ifadelerini kullandı.

FRANSA VE İTALYA’DAN DA AVUKATLAR TAKİP ETTİ 

Duruşmaya, Tahir Elçi’nin eşi CHP Milletvekili Türkan Elçi, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), İnsan Hakları Derneği (İHD) ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi izledi. DEM Parti Milletvekilli Ceylan Akça ile Fransa ve İtalya’dan avukatlar da duruşmayı takip etti.

Davada polis memurları F. T., S. T. ve M. S., ‘bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek’, firari sanık Uğur Yakışır ise ‘olası kastla ölüme sebebiyet verme’ suçundan yargılanıyor. Sanık polisler SEGBİS ile duruşmaya katıldı. İddia makamı mütalaasını sunmadı, ek süre istedi.

‘GERÇEKLERİ ORTAYA ÇIKARACAK ARAŞTIRMA YAPILMADI’

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, “Bu dava normalde büyük duruşma salonunda görülüyordu. Sizden bir sonraki celsede büyük salonda görülmesini istiyoruz. Bize göre ağır, üzerine çokça konuşulması gereken bir dava. Mütalaanın bu süre zarfında hazırlanmamış olması da onlarca avukatın davaya katılmamasına sebep oluyor. İddia makamından gelecek mütalaa davayı eksik bırakacak.

Maddi gerçekleri ortaya çıkaracak gerekli araştırmalar yapılmadı. Geçen celse tüm taleplerimizi reddettiniz. Ara kararlarınızı da görmezden geldiniz. Sizden bir kez daha taleplerimizin kabul edilmesi yönünde talepte bulunuyoruz” dedi.

‘FOTOFİLM KAYITLARINA MÜDAHALE EDİLMİŞTİR’

Mahkemenin olay yerinde keşif yapmamasını eleştiren Eren, “Bu karar ne kadar sağlıklı olur? Israrla üzerinde durduğumuz Mardin Kebapevi kamerasının bulunduğu yere gitmediniz. Bize göre fotofilm kayıtlarına müdahale edilmiştir. Kendi kararınızdan vazgeçtiniz. Keşif kararı vermiştiniz. Hiçbir talebimizi dinlemediniz. Biz bu cinayetin tüm yönleriyle aydınlatılmasını istiyoruz. Bütün şüpheleri gidermeniz lazım” diye konuştu.

DAVUTOĞLU NEDEN DİNLENMEDİ?

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun dinlenmesi kararından vazgeçilmesine tepki gösteren Eren, bunun gerekçesinin izah edilmesi gerektiğini söyledi.

‘SORUŞTURMA AŞAMASINDAN FARKLI BİR NOKTADA DEĞİLİZ’ 

Yargılama sürecindeki eksiklere dikkat çeken Eren, “Bir suikast taksirle işlenmez. Maalesef soruşturma aşamasından farklı bir noktada değiliz. Bu dava dosyasını bekleyen milyonlarca insan var. Bu anlamda toplumun adalet konusunda tatmini için verdiğiniz ara kararlardan vazgeçmenizi istiyorum. Dosyanın iddia makamına tebliğ edilmesini istiyoruz” dedi.

‘TALEPLERİMİZ HER SEFERİNDE REDDEDİLDİ’ 

Avukat Zahide Beydağı, “Her seferinde taleplerimizi reddetiniz. Olay yerinin değişmiş olması gerekçesiyle keşif yapmadınız. Olayın gerçekleştiği gün çok sayıda basın mensubu vardı. Kimin nerede durduğu önemliydi. Bunun için tanıklar dinlensin diye talepte bulunduk. Şuan bulunduğumuz noktada keşif yapılmadan ve tanıklar dinlenmeden karar sağlıklı olmayacaktır. Taleplerimizi yineliyoruz ve kabul edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

‘KAMERA KAYITLARI ARAŞTIRILSIN’

Avukat Günal Kurşun, “Olayın gerçekleştiği yeri gören Mardin Kebap Evi kamerası kayıtlarını yurtdışına gönderilerek kayıtların silinip silinmediği anlaşılabilir. Bunların birçok örneği var. Kamera kayıtlarının araştırılmasını istiyoruz” dedi.

‘DİNLEME KAYITLARI MAHKEMEYE GETİRİLMELİ’

Avukat Mahsun Batı, “İki örgüt üyesi olaydan bir gün önce Bağlar’da polis aracına silahlı saldırıda bulunuyor. Ve bu iki kişi istihbari dinleme altında idi. CMK 135 kapsamında dinleme kayıtları getirilmelidir. Yürütmenin başındaki şahıs yani başbakan ‘bu cinayet siyasi bir suikasttir’ dedi. Kendisine katılıyoruz. Adaleti tesis etmeliyiz.

Tesis edebilmek için de delilleri toplamalıyız. Fakat savcılık delil toplamadan dosyayı mahkemenin kucağına bırakmıştır. Mahkeme heyeti cinayet mahalline temas etmeden hüküm kuramaz. Ara kararınızdan dönmenizi ve dinleme kararı olup olmadığı husunun aydınlatılmasını istiyor” diye konuştu.


DURUŞMA 12 HAZİRAN’A ERTELENDİ

Mahkeme avukatların taleplerini reddetti ve iddia makamına mütalaası sunması için son kez süre verdi. Duruşma 12 Haziran’a ertelendi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com