‘Elektrik faturaları şubatta daha da kabaracak’ uyarısı

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Bülent Pala, vatandaşı isyan ettiren faturaların aralık ayına ait okumalar olduğuna dikkat çekti ve “Şubat ayında faturalar daha da kabaracak” dedi.

KRONOS 01 Şubat 2022 EKONOMİ

Elektriğe yapılan yüzde 127’lik zam oranının ardından faturaların üç katına kadar yükselmesi vatandaşları isyan ettirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gelen tepkiler üzerine elektrik tarifelerinde yeniden düzenlemeye gidilmesi yönünde talimat verdiğini açıklasa da uzmanlardan “faturalar daha da kabaracak” açıklamaları geliyor.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Başkanı Bülent Pala, elektrik faturalardaki okumaların bir kısmının aralık ayı okumaları olduğunu belirterek, “Esas şubatta gelecek faturalar daha kabarık olacak. Toptan bir zam yapamadıkları için kademeli tarifeyi getirdiler” dedi.

‘İKİ LAMBAYA DAHA MÜSAADE ETTİLER’

Cumhuriyet’in haberine göre Bülent Pala, Erdoğan’ın kademeli tarifede en düşük ücret limitinin 7 kilovat saat çıkarılmasını da “İki lambaya daha müsaade ettiler” şeklinde değerlendirdi.

Pala, “Atılan adım önemli. Günlük kullanımın 7 kilovat saate çıkarılması vatandaşın lehine. 5 kilovat çok azdı. Biz oda olarak 230 kilovata kadar olan kullanımın ücretsiz olmasını istiyoruz. Günlük limiti 7,5 kilovat saate çıkarsalar bizim istediğimize yakın bir durum olacaktı. Bunu yapmadılar” ifadelerini kullandı.

‘ÜÇTE BİR ORANINDA ARTIŞ OLACAK’

Vatandaşa gelen faturalarda aralık ve ocak aylarının okumaları olduğuna dikkat çeken Pala, şunları söyledi:

“Esas faturaların kabarıklığını şubat ayı okumalarında göreceğiz. Malum bu gelen faturalar aralık ayından kalma faturalar. Mevcutta 300 liralık bir fatura 450 lirayı buldu. şubatta bu ücret 600 lirayı bulacaktır diye düşünüyorum. Her fatura üçte bir oranında daha artacak. Yüzde 100’lük bir artış olacak.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com