Elektrik zammına gelir kılıfı

Elektriğe zam geliyor. Elektrik Üretim Anonim Şirketi'nin zararı 100 milyar TL'ye yaklaşırken, AKP hükûmeti elektrik zammı için farklı ihtimaller üzerinde çalışıyor.

KRONOS 08 Mayıs 2024 EKONOMİ

Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminin (14/28 Mayıs 2023) akabinde Mahallî İdareler Seçimi (31 Mart 2024) sebebiyle elektrik ve doğalgaz tarifelerini zam yapmayan hükûmet zamlı tarife için formülü buldu.

Zamlı tarife ilan edilerken, gelire göre tarife de ilan edilecek. Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanlığı’nın elektrik ve doğalgaz tarifelerinde köklü bir değişikliğe hazırlandığı iddia edildi.

GELİRDE HANGİ EŞİKLER ESAS ALINACAK?

Yeni tarife taslağına göre, elektrik ve doğalgaz birim ücreti hane halkının aylık gelirine göre tespit edilecek. Aylık kazancı net asgari ücretin (17 bin 2 TL) üçte ikisinden daha az olan hanelerin en düşük tarifede yer alacağı belirtiliyor.

Konu hakkında bilgi sahibi üst düzey bir yetkiliye göre, Türkiye farklı gelir grupları için farklı doğalgaz ve elektrik tarifeleri belirleme planı üzerinde çalışıyor.


 

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bir süredir bu plan üzerinde çalıştığını söyledi.

YENİ TARİFELER NASIL OLACAK?

Ücret tarifesinde hane halkının gelir durumu esas alınacak. Geliri düşük olanlar belirli metreküpe kadar doğalgazı daha ucuza temin edecek.

Daha düşük gelirli haneler elektriğin belli bir kiloWatt saate (kWh) kadar olan kısmını yüksek gelirli hanelere kıyasla daha düşük fiyattan tedarik edebilecek.

Ancak Enerji Bakanlığı tarife değişikliği iddiasına dair resmî bir beyanda bulunmadı.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com