Kadınlar: Emek sömürüsü ve şiddet karşısında isyanımız eve sığmıyor

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayasıyla bu yıl 19'uncusu düzenlenecek olan Feminist Gece Yürüyüşü'ne çağrı yapan kadınlar, "İsyanımız eve sığmıyor" dedi. Pandemide artan ev içi şiddete, pandemi bahane edilerek kadınların üzerine yıkılan ev içi emeğine ve artan mesai saatlerine dikkat çekildi.

KRONOS 08 Mart 2021 GÜNDEM

Bu yıl 19’uncusu düzenlenecek olan Feminist Gece Yürüyüşü’ne çağrı yapan kadınlar ve LGBTİ+’ler, “Patriyarkanın, baskının, bıkkınlığın, krizlerin binbir biçimi üzerine bir de pandemi eklenirken bizler bu zor günlerde umutsuzluğa kapılmamak için feminist mücadelemizden güç aldık. Birlikte coşkuyla, öfkeyle en çok da dayanışmayla yan yana durduğumuz anları hatırladık, dayanışmamızın gücünü hatırladık. Bu yıl da feminist gece yürüyüşümüzde bir araya geleceğiz” dedi.

5 MART’TA POLİS SALDIRISI

Geçtiğimiz yıl polis müdahalesine rağmen yürüyüşlerine devam eden kadınlar bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne giden süreçte de yine polis saldırısı gözaltına alındı.

5 Mart’ta İstanbul Kadıköy’de 8 Mart Platformu’nun çağrısıyla düzenlenen eylemde LGBTİ+’ler ve gökkuşağı bayrakları-ve hatta şemsiyeleri- alana alınmadı. Eylem sonunda polisin trans kadınlara dönük nefret suçunu teşhir eden Yıldız İdil Şen’in de aralarında olduğu taksiyi takip eden polis 9 kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü organizasyon ekibi, basın komisyonundan Simlâ Sunay, bu yılki 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ne nasıl hazırlandıklarını şöyle anlattı:

‘FEMİNİST İSYAN HER YERDE’ 

“Bu sene de her yıl olduğu gibi patriyarkaya, heteroseksizme, kapitalizme, homofobiye, transfobiye karşı “Feminizm Özgürleştirir” ve kadın cinayetlerine, trans cinayetlerine, tacize, tecavüze, şiddete karşı “Feminist İsyan Her Yerde”, “Uykularınız Kaçsın” diyerek meydanlarda ve sokaklardayız. Pandemide artan ev içi şiddetine, pandemi bahane edilerek üzerimize yıkılan ev içi emeğine ve artan mesai saatlerine, kadın emeğinin sömürülmesine karşı “İsyanımız Eve Sığmıyor” diyoruz.

‘BARIŞ TALEBİMİZİ YİNELİYORUZ’ 

Nafakaya karşı hukuksuz ve yanlış bilgiyle dolu itirazlara, girişimlere karşı mücadelemizi ve ücretsiz, güvenli, erişilebilir (fiili) kürtaj hakkı taleplerimizi gündemde tutuyoruz. Bununla beraber kayyumlara, atamalara, keyfi gözaltılara, hukuksuz tutuklamalara, LGBTİ+’lara yapılan ayrımcılıklara, çıplak aramalara ve karakolda şiddete karşı sesimizi yükseltiyoruz. Barış talebimizi bu sene de yineliyoruz.”


 

SAAT 22:00-01.00 ARASI ONLINE PARTİ 

Sunay, pandemi koşullarını da gözeterek her yıl oldukları yerde olmaya devam edeceklerini vurgularken, bu sene ilk kez bir online parti organize edildiğini de söyledi. Sunay, “22.00-01.00 saatleri arası üç DJ arkadaşımızın programıyla, evlerimizden coşkumuza devam edeceğiz. Böylece parti geleneğimiz kesintiye uğramayacak” dedi. Gece Yürüyüşü Twitter, Facebook ve Instagram üzerinden takip edilebilir.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com