Emekli general Solmaztürk’ten iktidara ‘terörle mücadele’ eleştirisi: Geleneksel kurumlar yok edildi

9 askerin hayatını kaybetmesi sonrası iktidarı eleştiren emekli general Haldun Solmaztürk: "‘Milli Güvenlik Siyaseti’ ile ilgili geleneksel kurum, kurallar ve kültür tümüyle yok edildi."

KRONOS 15 Ocak 2024 GÜNDEM

Kuzey Irak'ta Türk askeri birlikleri bir operasyon sırasında... (2021)

Irak’ın kuzeyinde TSK tarafından yürütülen Pençe Kilit operasyonu sırasında üsse yapılan saldırıda 9 askerin hayatını kaybetmesi tartışmalara neden oldu. Geçtiğimiz günlerde üsse bir saldırı daha yapılmış, 12 asker yaşamını yitirmişti.

Emekli Piyade Tuğgeneral Haldun Solmaztürk, Gazete Pencere‘de kaleme aldığı yazısında iktidarın “terörle mücadele” yöntemini eleştirdi. Solmaztürk, “‘Milli Güvenlik Siyaseti’ ile ilgili geleneksel kurum, kurallar ve kültür tümüyle yok edildi” dedi.

Solmaztürk’ün yazısından öne çıkanlar şöyle:

“Kuzey Irak’ta—aynı yerde—tekrar yaşanan ‘sızma’ ve verilen şehitlerden sonra Cumhurbaşkanı cumartesi günü Milli Güvenlik Kurulu’nu toplamak yerine ‘Güvenlik zirvesi’ topladı. Zirveye; kendisi, Dışişleri, İçişleri, Milli Savunma bakanları, Genelkurmay Başkanı, MİT Başkanı, Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı—ve İletişim Başkanı—katıldılar ve “Terörle mücadele stratejilerini bütünlüklü olarak değerlendirdiler”.

Toplantı 45 dakika sürdü; yani ‘bütünlüklü’ değerlendirme dedikleri adam başına beş dakikalık.! Vardıkları sonuç da bütün bu yaşananların ‘örgütü semirtme operasyonu’ olduğu… ‘Güvenlik’ zirvesinde ‘kuvvet komutanları’ yok; onların yerine Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı var…

Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı 1976 Almanya doğumlu—47 yaşında. Avrupa Ekonomisi eğitimi almış; babası Erdoğan’ın özel doktoru, kendisi de özel kalem müdürüydü. Sonra milletvekili oldu ve dört yıl spor bakanlığı yaptı.

Şimdi de ‘güvenlik’ başdanışmanı…! Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyelerinin her biri gibi o da doğuştan ‘güvenlik’ uzmanı.

‘YÖNETEMİYORLAR’

‘Milli Güvenlik Siyaseti’ ile ilgili geleneksel kurum, kurallar ve kültür tümüyle yok edildi.
Yaşananlar bundandır.
Bilmiyorlar.!
Öğrenmiyorlar..!
Yönetemiyorlar…!
Sonra da “Elbette şehitlerimiz de oluyor” diyerek yaşananları sıradanlaştırıyorlar.
Bunların hiçbiri normal değil, kader de değil, kaçınılmaz da…!”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com