Emekli maaşına enflasyon+yüzde 25 zam hazırlığı

Net asgari ücrete yüzde 50 zam yapılmasının akabinde SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına da yüzde 50'ye yakın zam hazırlığı yapılıyor.

KRONOS 18 Aralık 2021 EKONOMİ

2022 yılı boyuncu geçerli olmak üzere net asgari ücret yüzde 50 oranında artırılarak, 4 bin 253 TL’ye çıkarıldı. Asgari ücretliler 1 ocak 2022 tarihinden itibaren Gelir Vergisi ile Damga Vergisi’nden muaf tutulacak.

Gözler emekli ve memur maaş zammına çevrilirken, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim öncesinde emekli maaşlarına yüksek artış yapılması için talimat verdiği kaydedildi.

Kronos’un edindiği bilgiye göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde teşkil edilen heyet maaş zammı için iki formül üzerinde çalışıyor.

ZAM ORANINI ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden hareketle enflasyon artışının üzerinde bir zam yapılması için alternatifli bir rapor hazırlanacak. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin hazırlanan raporu yıl sonuna kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunacak.

Asgari ücrette olduğu gibi emekli maaş zammını da Erdoğan açıklayacak. Oran son ana kadar sır gibi saklanacak.

Hükûmete yakın çizgide yayın yapan ve “yandaş” diye nitelenen Sabah gazetesinde bugün yayımlanan haberde emekli maaşlarına yıllık asgari ücrete denk ya da yüzde 40 civarında bir zam yapılabileceği iddi edildi.

EMEKLİYE ENLASYON+YÜZDE 25 ZAM AĞIRLIK KAZANDI

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK, eski SSK) ve özellikle Bağ-Kur emeklileri arasında asgari ücretin yarısından az maaş alanlara dönük iyileştirme de yapılacak. İlk formülde düşük maaş alan emeklilere dönük seyyanen zam ile maaş belli seviyeye yükseltilecek. Akabinde ilave bir zam daha yapılabileceği belirtiliyor.

İkinci formülde ise emeklilere asgari ücret kadar ya da buna yakın bir zam verilmesi üzerinde duruluyor. SGK ve Bağ-Kur emekli maaşına yıllık yüzde 40 civarında yapılması planlanıyor.

SGK VE BAĞ-KUR EMEKLİSİNİN MAAŞ ZAMMI OCAK BAŞINDA BELİRLENECEK

Her iki formülde SGK ve Bağ-Kur emeklilerine enflasyon+yüzde 25 zam ihtimali ağırlık kazandı. 2021 yılı kasım sonu itibarıyla Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verisine göre tüketici enflasyonu (TÜFE) yüzde 21,34. TÜFE’nin aralıkta yüzde 25’i bulması bekleniyor.


 

2022 yılının ocak ayında verilecek zam oranı 2021 yılı haziran ayı ile 2021 yılı aralık ayı arasındaki 6 aylık TÜFE oranı kadar olacak. Söz konusu oranın belirlenmesine bir veri kaldı. Aralık enflasyonu açıklandığı zaman SSK ve Bağ-Kur emekli zammı da kesinleşmiş olacak.

TÜFE verisi 3 Ocak 2022 tarihinde açıklanacak.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com