Emekli maaşlarında büyük kriz

16 milyon emeklinin gözü kulağı maaş zammında. Resmî enflasyon yüzde 70'e tırmanırken, kök aylıkların ne olacağına dair herhangi bir adım atılmadı.

KRONOS 08 Mayıs 2024 EKONOMİ

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmeti bütçe açığının faturasını emekliye kesti. 6,5 milyon emekli açlık sınırının 7 bin Türk Lirası (TL) altında aylık ile geçinmeye çalışırken, temmuz ayında da maaş artışının olmayabileceği belirtiliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) mayıs ve haziran enflasyonunu aylık yüzde 3 civarında ilan etmesi ve emekli maaşının temmuzda yüzde 25 civarında artırılması bekleniyor. Ancak SSK (4A) ve Bağ-Kur (4B) emekli maaşlarında kök aylık krizi devam edecek.

KÖK AYLIK ARTMAZSA YÜZDE 30 ALTINDA ZAMMIN HÜKMÜ YOK

Temmuz ayında yeni zamla birlikte işçi ve Bağ-Kur, tarım emeklilerinin kök maaşları da değişecek. 2024 yılının ocak ayında en düşük emekli aylığı Hazine’nin Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) aktardığı tutarla 10 bin TL’ye çıkartılmıştı.

Hâlihazırda 10 bin lira maaş alan milyonlarca emeklinin kök aylığı 10 bin TL’nin altında.


 

Kök aylık artırılmazsa, temmuz ayında yüzde 25’lik zam kök maaşa uygulanacak. Yüzde 25’lik artışa rağmen maaş 10 bin liranın altında kalırsa en düşük aylık olan 10 bin TL olarak ödenecek.

2024-2025 yıllarını kapsayan malî ve sosyal hakların tespit edildiği 7’nci Toplu Sözleşme ile memur maaşları ile memur emeklisinin aylıklarına 2024’ün ilk 6 ayında yüzde 15 zam yapılacak. İkinci 6 ayda yüzde 10 zam yapılacak.

2024’ün ocak-haziran dönemini kapsayan 6 aylık enflasyonun yüzde 10’u geçmesi hâlinde geçen tutar da enflasyon farkı olarak memur ve memur emeklilerine ödenecek.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com