Emekliye seyyanen zamda U dönüşü

Müjdeyi TÜİK verdi. Kişi başına düşen millî gelir 13 bin 110 Amerikan Doları’na yükseldi. Artık 16 milyon emekli bozdurup bozdurup harcar. İşin aslı öyle değil. Emekli dut yemiş bülbül misali. Erdoğan açlık sınırının altında maaşı müdafaa ederken, "Memurlara maaş vermezsek seyyanen zam olur." diyor.

TURHAN BOZKURT 29 Şubat 2024 HABER ANALİZ

Türkiye’de kişi başına millî gelir ne idi, ne oldu? Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) hesabına göre, Türkiye 2023 yılında yüzde 4,50 büyüdü.

Kişi başına düşen millî gelir 13 bin 110 Amerikan Doları’na yükseldi. Artık 16 milyon emekli bozdurup bozdurup harcar.

Tarım yüzde 0,20 daralırken, ithalat ve tüketim sayesinde büyümüşü görünse de Türkiye için son 10 yılda elde var sıfır. Tek kelime ile kayıp yıllar.

KİŞİ BAŞINA GELİR 10 YILDA NOMİNAL 529 DOLAR ARTMIŞ

2013 yılında kişi başına millî gelir 12 bin 581 dolar ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek mertebesine çıkmıştı.

Aradan geçen 10 yılda üzerine sadece 529 dolar konulmuş gibi görünse de Amerika Birleşik Devletleri’nde kümülatif enflasyon yüzde 30.

Başka bir ifade ile kişi başına gelir 16 bin dolar civarında kayıtlara geçseydi Türkiye ekonomisi yerine saymış kabul edilebilirdi. Amma velakin 10 yılda 529 dolarlık artış, yıllık 52,9 dolar. Nüfus artmış, TÜİK formülleri 3-4 senede bir değiştirmiş netice yine hüsran.

Kayıp yılların son 5 yılı ise, Erdoğan tipi başkanlık sisteminde geçti, gitti. Güye memleket parlamenter sistemin prangalarını kırıp atacaktı.

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

 

“Verin şu kardeşinize yetkiyi, görün etkiyi.” diyen Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜİK’in yüzde 4,50 büyümeyi ilan ettiği günlerde en düşük aylık alan emekliye 10 bin Türk Lirası’ndan (TL) 1 kuruş fazla veremeyeceklerini kendince izah etti.

Madem millî gelir arttı, Türkiye büyüdü. Emekliye 7 bin TL seyyanen zammın sözü mü olur? Maalesef oldu!

Neymiş efendim! Emekliye 7 bin TL seyyanen zam verirlerse memur maaşlarını ödeyemezlermiş.

Oysa 2008 yılına kadar en düşük emekli aylığı asgari ücretin yüzde 110’u kadar idi. O tarihte AKP bu şartı iptal etti. Bugün asgari ücret 17 bin 2 TL. En düşük emekli aylığı ise, 10 bin TL

SIKIŞINCA KOŞ GEZİ’YE VE VATAN-MİLLET-SAKARYA HATTINA

Hani uçuyorduk? Hani kuyruklar bitmişti? Varlık yıllarında hanelerin serveti harca harca bitmiyordu!

Erdoğan da gayet iyi biliyor geminin battığını ve zarların hileli olduğunu. 31 Mart’ta seçim olmasa bu kadarın izah etme lüzumu bile hissetmezdi.


 

Nitekim Adalet Bakanı Yılmaz Tunç sağ kanattan Erdoğan’ın imdadına yetişti. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek adaya veda etmeye hazırlanıyor olmalı ki Erdoğan’ın pasına koşmadı.

Tunç emekliye veryansın ettiren maaşın açlık sınırının altında kalmasını şöyle izah etti: “28 Şubat’ın bu ülkeye ekonomik maliyeti 300 milyar dolar, Gezi olaylarının maliyeti 250 milyar dolar. Bugün bizim 300 milyar dolarımız olsa emekli maaşı 20 bin lira, 30 bin lira, hatta 40 bin lira olurdu.”

16 MİLYON EMEKLİ DUT YEMİŞ BÜLBÜL MİSALİ…

Emekliye, memura, işçiye ve asgari ücretliye gelince para yok. Yandaş müteahhite gelince ihaleler dolar-euro hesabından…

Söylenecek çok söz var, ancak NOW Ana Haber Sunucusu Selçuk Tepeli’nin fazlası var, eksiği yok: “200 bin troll beslemek yerine 200 bin sığır beslenseydi bugün her eve et girecekti ve enflasyon düşecekti.”


Fakiri fakirleştiren, zengin ile yandaşı ihya eden büyümeyi emekli neylesin!

Kâğıt üstünde büyümekle halkın refahının artıp artmadığını merak eden iktisatçılar için ibretlik bir laboratuvara döndü Türkiye.

16 milyon emekli kendisine reva görülen sefaletin hesabını sandıkta sorabilseydi 7 bin TL seyyanen zam dünden tamamdı. Geçti Bor’un pazarı…

—————————————

İletişim için:

https://www.youtube.com/turhanbozkurt

Twitter: @turhanbozkurTV

https://www.facebook.com/TurhanBozkurt/

e-posta: [email protected]

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com