Emekliye başka zam yok

Temmuzda yüzde 25 zamma rağmen en düşük emekli maaşı (7 bin 500 TL) 1 kuruş artmamıştı. Hükûmet 7 milyon emekliye ara zam kapısını tamamen kapattı.

KRONOS 11 Ekim 2023 EKONOMİ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek hiper enflasyonun sorumlusu olarak işaret ettiği emeklilerin ekim ayında ara zam beklentisi hüsrana dönüştü.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin Türk Lirası (TL) ikramiye ödeneceğini belirtmişti.

Ancak açlık sınırının (13 bin TL) altında bir maaşla (7 bin 500 TL) geçinemediği için çalışmak mecburiyetinde kalan emekliler ikramiyeden mahrum bırakıldı. Kayıt dışı çalışan emekliler ise, kasım ayında ikramiyeye hak kazanacak.

SEÇİM EKONOMİSİNİN FATURASI EMEKLİYE, ARA ZAM HAYAL OLDU

AKP grup toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplandıran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan emekliye ara zam kapısını tamamen kapattı.

Çalışan emeklilere de 5 bin TL verilip verilmeyeceğine dair soru üzerine Işıkhan, “Düzenlemeyi tamamladık. Hayırlı olsun emeklilerimize.” ifadelerini kullandı.


 

“Bu noktada çalışan emeklileri de kapsam dışında bıraktık.” diyen Işıkhan, “Takdir edersiniz ki mücbir sebeplerden dolayı bütçemizde kısıtlamaya gittik.” diyerek bütçe açığının faturasının emekliye kesildiğini ima etti.

Işıkhan şunları söyledi: “Elde edebileceğimiz en maksimum sonuç buydu. Gündemimizde başka bir çalışma da söz konusu değil.”

TEMMUZ ZAMMI ÜÇ AYDA BUHARLAŞTI

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İŞ) raporuna göre, Türkiye’de açlık sınırı eylül ayı itibarıyla 13 bin TL, yoksulluk sınırı 43 bin 443 TL.

En düşük işçi emekli maaşı 7 bin 500 TL, en düşük emekli memur maaşı ise; 9 bin 700 TL. Temmuz ayında emekli maaşları yüzde 25 artırıldı.

Üç aylık resmî enflasyon (TÜFE) yüzde 25,30’u buldu. Başka bir ifade ile zam üç ayda mum gibi eridi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com