Tutuklu Emine Örnek’in eşi: 4 aylık bebeğim ve 5 yaşındaki oğlumla ortada kaldım

Gece baskınıyla gözaltına alınan ve 4 aylık bebeği olmasına rağmen tutuklanan Emine Örnek’in eşi Mehmet Örnek, “İki çocuğumla ortada kaldım, Mahmut Samet’i susturamıyorum.” diyor.

TUBA DEMİR 24 Haziran 2020 GÜNDEM

13 Haziran gecesi evine yapılan baskın sonrası ev hanımı Emine Örnek (30) gözaltına alınıp aynı gece tutuklandı. Biri 4 aylık diğeri 5 yaşında iki çocuğu olan Emine Örnek’in eşi Mehmet Örnek o gece yaşananları Kronos’a anlattı.

Bakırköy Kadın ve Çocuk Cezaevi’nde tutulan Emine Örnek, HDP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun sosyal medyada duyurduğu, tutuklanan bebekli annelerden sadece biri. Yasalara aykırı bir şekilde tutuklu bulunan Emine Örnek’in eşi muhasebe uzmanı Mehmet Örnek (33) olay gecesini şöyle anlatıyor:

“Gece 00:30’da polisler eve baskın yaptı. Ellerinde kameralar açık bir şekilde video çekerek içeri girdiler. Bağırıp çağırarak hepimizi salona topladılar. Ağza alınmayacak argo kelimeler kullandılar. Üzerimize yürüdüler, bizi dövmeye kalktılar. Cebimizdeki paraları çıkartıp fotoğraflarını çektiler. Sürekli bağırıyorlardı, argo kelimeler kullanıyorlardı, kadın bir polis vardı, özellikle o sürekli hakaret ediyordu. Biz başlangıçta ne olduğunu anlamadık. Gece bir anda kapı çaldı, tabii kim olduğunu bilmiyoruz. Belki o sırada insanlar uyuyordu ama bağrışmalarla tüm binayı ayağa kaldırdılar. Niye kapıyı açmıyorsunuz diyerek üzerimize yürüdüler. Bizi dövmeye kalktılar. Telefonlarımıza el koydular. Biri hariç diğerleri sivil giyinmişti, içeri giriş tarzlarından bunlar polis olamaz diye düşündük, korktuk. İnsanlık dışı, vahşice bir muamele ile karşı karşıya kaldık. İnsanca muamele edip, kapıyı düzgün bir şekilde çalıp, biz polisiz deseler kapıyı açardık ama onlar kapıyı zorlayıp direk içeri girdiler. Gecenin bir saati kılık kıyafet olarak da hem ben hem eşim uygun olmayabiliriz ama onlar bunu hiç önemsemedi, direk girdiler.”

ÜZERİME YÜRÜYÜP DÖVMEYE KALKTILAR

Kendisi de 2017 ile 2018’de bir yıl hapis yatan ve mahkemesi devam eden, olup bitene bir anlam veremediklerini söyleyen Örnek, “öylece donup kaldık” diyerek sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Tahminen on beş kişiydiler. Bir kadını almaya bu kadar insan gelmiş. Tek tesellim o sırada çocuklarımın uyuyor olmasıydı. Beş yaşında olan oğlum bu olup bitene şahit olsaydı nasıl bir travma yaşardı düşünmek bile istemiyorum. Benimle ilgili değişik sorular sordular. ‘Neden benimle ilgili sorular sordular anlamıyorum, benim için gelmediniz ama benimle ilgili sorular soruyorsunuz.’ dedim. Kimliğimi istediler cep telefonuma el koydular. Avukatımı aramak istediğimi söyledim izin vermediler, emniyette ararsın dediler. Israrla avukatımı aramak istediğimi söyledim ama dinlemediler, iki kişi üzerime yürüyüp dövmeye kalktı. Ne yapacağımızı şaşırdık. Eşimi ve misafirimiz olan eşimin arkadaşını alıp götürdüler. İki çocukla birlikte bu şekilde bıraktılar beni.”

KOMŞULARIM DA YARDIMCI OLMADI

Olay inceleme yeri ekipleri ev araması yaparken evin altını üstüne getirmişler. Normal bir arama yapılmamış Örnek çiftinin evinde. “Ev hırsız girmişçesine dağıtıldı. Sabahın 5’ine kadar sürdü bu durum” sözleriyle korku dolu gece ile ilgili şu ayrıntıları veriyor Mehmet Örnek:

“Telefonumu aldıkları için o sırada kimseye ulaşmak da mümkün olmadı. Ne avukatımı ne akrabalarımı, hiç kimseyi arayamadım. Komşulardan yardım istedim, üst komşunun kapısını çaldım ışığı yanıyordu ama bana kapıyı açmadı, diğer komşuya gittim o da telefonu veremem, o zaman arasaydın gibi laflar etti. Gelen ekipler nasıl insanlık dışı davrandıysa komşularım da aynı şekilde davrandılar. Ben öylece elim kolum bağlı çaresiz bir şekilde kalakaldım. Gün aydınlandıktan sonra iki çocuğumu da alıp bir taksiye atladım ve telefon etmek için başka bir yere gittim. Sonra avukatımı aradım ve onun aracılığıyla eşime ulaştım.

5 YAŞINDAKİ OĞLUM BÜYÜK BİR TRAVMA YAŞIYOR

Daha önce ben de tutuklu kaldım, annesi şu an beş yaşında olan oğluma benim işte olduğumu söyleyerek onu avuttu. Oğlum bana çok bağlı bir çocuk olduğu için psikolojisi çok bozuldu. Ben hapisten çıktıktan sonra iş bulup çalışmaya başladım. Oğlum her sabah kalktığında, ‘Anne babam işe gitti mi, akşam dönecek mi?’ diye endişelenerek aynı soruyu soruyordu eşime. Şu anda yine aynı durumu yaşıyoruz. Bu sefer de eşim tutuklandı. Ben de oğluma aynı şeyi söyledim, annesini işte biliyor. Kafasında yine aynı düşünce var. Daha önce babam gitti işe, uzun süre gelmedi, şimdi de annem gitti uzun süre gelmeyecek diye düşünüyor. Beş yaşında olan bir çocuğun yaşadığı travmayı düşünmek bile istemiyorum. Çocuğumun ikinci kez aynı durumu yaşaması ileride ona nasıl etkileyecek bilemiyorum.”

ANNE SÜTÜ YERİNE MAMA İLE BESLENİYOR

Anne Emine Örnek tutuklandıktan sonra 4 aylık bebek Mahmut Samet’in sürekli ağlayan halleri sosyal medyada HDP’li milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu tarafından yayınlanmıştı. Çocuğunu susturamadığını ve sürekli ağladığını söyleyen baba Mehmet Örnek anne sütüne alışan Mahmut Samet’in mama yemediğini ve bu konuda çok zorlandığını şöyle anlatıyor:

“4 aylık bebeğimiz Mahmut Samet ihtiyacı olan anne sütünden mahrum. Bu da gelişimini önemli ölçüde etkiliyor. Mama vererek beslemeye çalışıyorum ama bu yeterli olmuyor. Mama yemek istemiyor, çok zor alıştırdım. İlk başlarda hep ağlıyordu, zor susturuyordum. Birkaç yerden süt anne teklifleri geldi ama kabul edemedim, çünkü eşimle görüşemiyoruz, pandemi nedeni ile 14 günlük karantina süresi devam ediyor. Bu konuda ne düşündüğünü bilemediğim için gelen teklifleri kabul edemedim. Şu an nasıl bir yerde, kaç kişiyle kalıyor ya da tek mi kalıyor bilmiyorum. Sütünü sağıyordur, ama nereye döküyordur bilmiyorum. Yakın bir zamanda çıkar mı, eğer çıkarsa Mahmut Samet’i emzirebilecek mi ya da Mahmut Samet emecek mi bilmiyorum. Yine ayrı bir psikolojik sorun karşımıza çıkıyor.

ÇALIŞAMIYORUM, GEÇİMİMİ NASIL TEMİN EDECEĞİM?

Eşi tutuklandıktan sonra çocuklara bakmakta zorlanan Mehmet Örnek işe gidemediği için maddi olarak da büyük sıkıntı yaşıyor. Çocuklara bakacak kimse olmadığı için çalışamayan baba Örnek, çok zor durumda olduğunu ve çalışamadığını söylüyor. Çalışmaya başlasam çocuklara kim bakacak, çocuklara baksam geçimimi nasıl temin edeceğim diyen Mehmet Örnek sözlerine şöyle tamamlıyor:

“Mahmut Samet süt emerken en azından mama masrafım yoktu. Ama şimdi ekstra mama masrafı çıktı. Mama fiyatları çok pahalı, ne yapacağımı bilmiyorum. Çocuklarımın ihtiyacını bir gelirim olmadan nasıl karşılayacağım? Herkes bilir, çocuk büyütmek, bezini, mamasını almak ihtiyaçlarını karşılamak belirli bir masraf gerektiriyor. Bu ayın 25’inde eşimin mahkemesi var, tek dileğim tahliye edilmesi ve çocuklarımın annesine kavuşması.

YASAL OLAN ŞEYLER SUÇ SAYILDI

Eşim Bylock kullanmak ve Bank Asya’ya para yatırmak ile suçlanıyor. Tüm dünyada kullanılan bir program bu ülkede suç sayılıyor. Yasal bankaya para yatırmak suç sayılıyor. Binlerce insan bu gerekçelerle içerideler. Ben ve eşim de bu havuza dahil olduk. Bu sebeple çocuklarımız da büyük bir mağduriyet yaşıyor.

Yasalara göre 4 aylık bebeği olan bir annenin tutuklanmaması gerekiyor ama eşim tutuklu. Avukatımız iki kez dilekçe verdi, dilekçelerimiz reddedildi, mahkeme gününü bekleyin dediler, bizimle görüşmek istemediler. Ayın 25’ini bekliyoruz.

Hangi yürek dört aylık masum bir bebeğin bu durumda olmasını kabullenebilir? Mahkemede nasıl bir karar çıkar, mahkeme başkanı ne der bilemiyorum ama eşimin tahliye edileceğinden ümitliyim, ümidimi kaybetmek istemiyorum, çocuğum inşallah annesine kavuşacak.”

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com